banner2

banner1

banner22

Ekonomik pandemi başladı

Sakarya Genç Girişimciler ve İş Adamları Derneği (SAKARYAGİAD) Başkanı Zafer Bekdemir, iş dünyası olarak ekonomik pandemi yaşadıklarını ifade ederek; “Tüketici maalesef alamıyor, üretici de tüketici bulamadığı için ürettiğini satamıyor” dedi.

GÜNDEM 10.09.2021, 09:45 Editör: Aysima Kortak
Ekonomik pandemi başladı
banner48

Haber // Nazile AKARSU

AĞIR ETKİLER

Pandemi dönemi tüm dünyaya sağlık sorunları ile birlikte ekonomik olarak da kapatılması zor olan ağır yaralar bıraktı. Tüm dünyada etkisi halen sürüyor olsa da; dünya ekonomisi pandemi sonrası dönem için yeni stratejiler geliştiriyor ve çıkış yolları arıyor.  Konuyla ilgili olarak konuşan SakaryaGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, “İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayamadığı zaman ekonomik pandeminin daha büyük etkileri olduğunu göreceğiz, görüyoruz da zaten. Tüketici maalesef alamıyor, üretici de tüketici bulamadığı için ürettiğini satamıyor” dedi.

HAMMADDE SIKINTISI

Fiyatlarda yaşanan artış nedeniyle hammadde sıkıntısı yaşandığını aktaran Zafer Bekdemir, “Pandemi sürecinde en fazla zarar gören sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor ama hizmet sektörü harici diğer sektörler de sıkıntı yaşadı. Hizmet sektörü pandemi sürecinde iş yerlerini açamadılar. Bakıldığı zaman diğer işletmeler de hammadde, tedarik ve pazarlama sıkıntısı yaşadılar. Şimdi hizmet sektöründekiler iş yerlerini açtılar, şuanda aktif bir şekilde çalışıyorlar. Ana işleri hizmet sektörü olan firmalar şuanda ayaktalar ve hızla hizmet vermeye devam ediyorlar.  Diğer sektörlerde özellikle üretim sektöründe çok ciddi bir şekilde hammadde sıkıntısı yaşıyoruz. Hammadde olmamasından dolayı üretim yapamıyoruz. Döviz artışı kaynaklı fiyatlarımızda ciddi artışlar yaşadık, bu fiyatları müşterilerimize anlatmakta zorlanıyoruz. Bir yerden sonra da o ürüne ihtiyacı olan firmalar mecburen kabul ediyorlar. Fiyat ikinci planda kalıyor, ‘yeter ki ürünü bulup, tedariki sağlayalım’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETLİ ZOR GEÇİNİYOR”

Türkiye’nin maalesef ucuz işçi noktalarından biri haline geldiğini belirten Bekdemir, “Elimizde olan hammadde ile hızlı bir şekilde üretime devam etmeliyiz, ediyoruz da zaten. Dövizin artmasından dolayı ülkemiz işçilik anlamında en ucuz ülkelerden biri oldu maalesef. Asgari ücretle çalışan insanlar çok zor şartlarda geçiniyorlar. Biz de bu durumu avantaja çevirmeliyiz, ülke olarak üretimimizi, ihracatımızı artırarak dünyanın ilgisini çekmeliyiz. Biz yeter ki üretelim, üretip, ihracat yaptıktan sonra ülkemize çok ciddi bir döviz girişi olacaktır. Bu sadece işletmelerin değil daha alt kesimlere işçinin de işine yarayacaktır. Bu şekilde krizden en az hasarla kurtula bileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇLAR ARTTI”

Bekdemir, “Pandeminin ilk başlarında ticaret ikinci planda kalıyordu, önce sağlık diyorduk. Ama artık aşılanmanın artması ve tedbirlere uyarak hayatımızı sürdürmemiz koronavirüsü ikinci plana attı. Artık önce ticaret diyoruz. Sağlığın yanında hayatı sürdürebilmemiz için gelir sağlamamız gerekiyor. İhtiyaçlarımızı karşılamamız gerekiyor, onun için üretime devam edeceğiz. Biz sağlık konusunda pandemiyi atlatmadık. Vakalar maalesef her geçen gün artmaya devam ediyor ama pandemiyle yaşamaya alıştık diyebilirim. Ama ekonomik pandemi maalesef bizim için daha büyük bir sorun.  Okulların açılması ile birlikte insanların ihtiyaçları daha da arttı. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayamadığı zaman ekonomik pandeminin daha büyük etkileri olduğunu göreceğiz, görüyoruz da zaten. Tüketici maalesef alamıyor, üretici de tüketici bulamadığı için ürettiğini satamıyor” ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMALIYIZ”

Dünya hızla büyüyor diyen Bekdemir, “İyi bir üretici Pazar sorunu yaşamaz, şuanda üreticini yaşadığı sorun maliyetlerin yüksek olmasından dolayı hammadde sorunu. Ekonomik sıkıntının düzelmemesini dileyemeyiz, düşünemeyiz. Düzelmesi gerekiyor, düzelmek zorunda. Bunun için çalışmak zorundayız. Pandemi iş dünyasını ve iş alanlarını değiştirdi ve değiştirmeye de devam edecek. İlk başta alışveriş alanlarımızı değiştirdi. En ufak yerel market bile online alışverişe geçti. Bu bir nevi de teknolojiye ayak uydurmak oldu. Çünkü dünya hızla değişiyor ve biz bu hıza ayak uydurmamız gerekiyor. Birçok sektör online hizmete döndü.  Teknoloji tarafına yatırım yapan bu süreçte kazandı. Çok fazla arkadaşımız online hizmete geçiş yaptı ve şuanda çok memnunlar. Teknolojiye ayak uyduran kazanmaya devam edecek bu süreçte. Ülkemiz internet üzerinden alışverişte yüzde 14’lerde, dünya ortalaması yüzde 48 çok ciddi bir pazar payı var. Bu pazar payını değerlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)