banner2

banner1

banner22

'Eğitimli kadın eğitimli toplum'

Toplumsal Dayanışma Ve Kadın Gelişim Derneği (TKGD), İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’u makamında ziyaret ederek ‘kadın ve eğitim’ hakkında istişarede bulundular.

GÜNDEM 05.08.2018, 11:57
'Eğitimli kadın eğitimli toplum'
banner48

TKGD Başkanı Hülya Lüleci ve beraberindeki dernek üyeleriyle birlikte İl Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'u makamında ziyaret etti.

Ziyarette kadının toplumdaki statüsü, hukuki ve dini hakları üzerine sohbet edilip, kadının toplumda hak ettiği yere gelememe nedenlerinin teatisini yaparak konu hakkında iş birliği içinde olmanın gerekliliğinde karar kılındı.

EĞİTİMLİ KADIN EŞİTTİR EĞİTİMLİ TOPLUM

Toplantıda TKGD Başkanı Lüleci; “Derneğimizin sloganı "eğitimli kadın eşittir eğitimli toplum" olup, iki öncelikli amacımız vardır. Kadının toplumda cinsiyetinden münezzeh, kendini birey olarak görmesi ve görülmesi en başta gelen amacımız. Bunu başarmak için de kadınların eğitimli hale getirilip sonrasında da iş sahibi olmaları çok önem arz etmektedir” şeklinde konuştu

AMACIMIZ KADINLARA YOL GÖSTERMEK

Gelecek nesilleri, ilk öğretmenler olarak annelerin yetiştirdiğini ifade eden Lüleci; “Bir kadını eğittiğinizde gelecek nesilleri ve toplumu da eğitmiş olursunuz. Kadınların öncelikle okuryazar olmaları ve yüksek tahsil yapmaları bu ülke için çok önemli. Hukuken elde edilmiş olan haklarını kullanmalarında kadınlarımıza yol göstermek, sahip çıkmak derneğimizin başlıca amacıdır. Eğitilmiş kadınlara iş istihdamı sağlandığında, iş hayatına, siyasete, sosyokültürel hayata kadın eli değecektir ve farkı hemen fark edilecektir.” dedi.

İNSAN OLMAK İÇİN CİNSİYET FARK ETMİYOR

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, sadece öğretimin yürürlükte olduğunu oysaki asıl olanın eğitime dayalı öğretim olduğunu bu nedenle de gerek öğretmenlerin, gerek velilerin ve öğrencilerin seminerler ile eğitileceğini, bunun gerçekleşmesi için de eğitim akademileri oluşturacaklarını ifade ederek; “Herkesin yolu insan olmaktan geçer, insan olmak için kadın veya erkek olmak gerekmiyor” dedi.

Durmuş, Dernek Başkanı Hülya Lüleci'nin kadınların eğitimi konusunda kendisinden istediği resmi haklar hakkında bilgiler vererek derneğin eğitim politikası ve iş istihdamı için yol haritası belirlemede derneğin yanında olmak adına önerilerde bulundu.

Yorumlar (0)