banner2

banner1

banner22

Ecem'in katilinin cezası onandı

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde öldürülerek ormanlık alana gömülen Hendekli 17 yaşındaki Ecem Balcı’nın katili olarak yargılanan Süleyman Kara (46) için verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Sakarya Bölge İdare Mahkemesince onandı.

GÜNDEM 19.06.2020, 16:10 Editör: Ebru Bulut
Ecem'in katilinin cezası onandı
banner48

Kocaeli Gölcük ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Hendekli Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 tarihinde evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailenin durumu polise bildirmesi üzerine polis ekipleri Ecem'i bulmak için arama başlatırken, Ecem'in annesi Esra Ercömert(41), bunalıma girerek, geride bir not bırakarak Kandıra'ya bağlı Kerpe'de kayalıklardan denize atlayıp hayatına son verdi. Polis ekipleri, Esra Ercöment'in intiharının şüpheli olabileceği üzerinde durarak olayla ilgili inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonrasında,  Ecem'in annesinin erkek arkadaşı Süleyman Kara ve akrabalarını gözaltına alındı. Gözaltındaki Süleyman Kara’nın ifadeleri üzerine ekipler, 16 Şubat 2018 gecesi Ecem'in cesedini Gölcük'e bağlı Ayvazpınar Köyü Yapraklı Deresi mevkiinde gömülü halde buldu. Süleyman Kara sorgusunda Ecem'i öldürerek gömdüğünü itiraf etmesi sonrasında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili gözaltına alınan şüphelilerden  akrabaları N.K., Y.K., R.Ö.Y., K.A. ve İ.D. suç ve delilleri yok etme veya değiştirme suçundan adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

SON DURUŞMA 19 KASIM’DAYDI

19 Kasım 2019 günü Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen cinayet davasında karar çıktı. Davaya tutuklu sanık Süleyman Kara, SEGBIS aracılığıyla mahkemede hazır bulunurken Ecem Balcı’nın babası Gökhan Balcı ve tutuksuz yargılanan sanıklar ile avukatlar duruşmaya katıldı.  Davaya ayrıca Baro Başkanı Bahar Candemir Gültekin, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve Kadın Platformu’da katılım sağladı. Cumhuriyet Savcısı bir önceki davada verdiği mütalaasını tekrar ederek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını tekrarladı.

TASARLAMA İDDİASI

Davada, Balcı ailesinin avukatı Aslıhan Şen, “İki hususta mütalaaya karşıyız. Savcı, tasarlama olmadığı söyledi ancak ilgili kurullarda sanığın anlatımı tasarlamaya uygundur. Olay günü Ecem’i tarihi taç çıktı, sana vereceğim deyip yanına çağırdıktan sonra,  ıssız alana götürüp çukur gibi bir yere gömüyor. Vahşi hayvanlar tarafından yenileceğini düşünüyor. Tasarlama olduğunu düşünüyoruz. Ecem'in sim kartı en büyük delillerden birisi bu yüzden emniyete intikal ettirilmiyor bu yüzden tutuksuz sanıkların da üst sınırdan cezalar almasını talep ediyoruz” dedi.

 BERAAT TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Sanık avukatı, “Süleyman Kara tarafından yapıldığı ile ilgili yakınlarının iddiaları yanlıştır. Bu hastalık sırasında da Süleyman Kara, Ecem'in yanındaydı. Sim kart olayında da sim kart Süleyman’ın elinden alınmış değil, oradaki memura zarf içinde veriliyor. Süleyman Kara’nın O zaman Ecem olayıyla ilgisi yok. İlk duruşmadan beri Süleyman Kara İfadesini işkence altında verdiğini hep anlattı. Ecem’in öldürüldüğü tarihte Ecem'in telefonu Gökhan Balcı’nın tarafından görüşme yapılıyor. Bunları kimin yaptığını talep ettik ancak mahkeme kabul etmedi. Otopsi raporunda herhangi bir darp veya cebir izi ateşli silah yarası gibi şeyler tespit edilmedi ifadeleri var. Adli Tıp Kurumu'nun raporunda sadece Süleyman Kara’nın ifadesine göre verilmiş. Hiçbir tıbbı durum yok. Aracın bagajında gezdirildiği söyleniyor. Kısa bir incelemenin akabinde ölmüş olan bir kişi hakkında hiçbir emareye karşılanmadı. Ecem'i öldüren gerçek katılın dışarıda olduğunu düşünüyoruz. Biz de aile kadar gerçek katili bulmak istiyoruz. Ayrıca bir kadının evlâdı kayıpken intihar etmesini akla sığdıramıyoruz. Bu taleplerimiz reddedildi. Mahkemenin önemli tanığı Aslı Aydın getirilemedi. Polis evi arıyor hiçbir şey bulamıyor ancak bir gün sonra Aydın eve gittiğinde günlüğünü ve telefonunu çok rahat bulabiliyor. Süleyman Kara’nın beraatını talep ediyoruz” dedi. Diğer avukatlar da sanıkların beraatını talep etti.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE İNANMIYORUM

Tutuklu sanık Süleyman Kara, “Bir buçuk yıldan beri görmediğim komiser salonda. Bana işkence edenlerin başı o. Bana çok küfür etti. Delilleri karartıp da bu davayı burayı neden buraya getirmiş. Senden kurtulacağız hapiste şişleneceksin dedi. Namazımda o komisere her seferinde küfür ediyorum. Karakolda kendim gördüm çırılçıplak gezdirirken kameranın bana baktığını. Benim onlara sunduğum delilleri meydana çıkartsınlar. Kızının çok değerli olduğunu söyleyen Gökhan Balcı gelsin çözelim. Eğer o görüntüler çıksın her şey çözülecek. Ben kötü bir insan değilim ki. Adli tıpta tıkandınız. resmen oynanmış. Adamlar biz bir şey bulamadık yaşamamış ama kendilerine gelen telefona göre bir şeyler yazmışlar. 6 satır yazıdan başka bir şey değil. Gökhan Balcı o komiseri arkasına sığınmayacak gelecek görüşeceğiz. Ben bu kızın öldürüldüğüne inanmıyorum. Kendi kendini öldürmüş olabilir. Başı ağrıyordu başına masaj yapıyordum. Kızını iyi tanıyordum. Başında babası yoktu. Cinayet minayet yok böyle şeyler. Raporun incelemesini istiyorum. Hiçbir doktor bu raporu kabul etmez” dedi.

MAHKEME MÜEBBET VERDİ

Mahkeme heyeti tutuklu Sanık Süleyman Kara’nın kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına karar verdi. Tutuksuz yargılanan sanıklar için delileri yok etmek ve saklamaktan 3 ay ile 6 ay arasında cezalar verildi.

KARAR ONANDI YARGITAY YOLU AÇIK

Mahkeme’nin verdiği karara, sanık Süleyman Kara’nın avukatı itirazda bulundu. Karara yapılan itiraz üzerine dosya bir üst mahkeme olan Sakarya’da ki Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderildi. Dosyanın incelenmesi sonrasında mahkeme tutuklu sanık Süleyman Kara hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı. Karara yine itiraz edilirse Yargıtay’a gönderilecek

Yorumlar (0)