banner2

banner1

banner22

Duruşma yarına ertelendi

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda 7 işçinin hayatını kaybettiği davanın ikinci duruşması Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 5’i tutuklu 7 sanığın yargılandığı davası yarın görülmeye devam edecek.

GÜNDEM 16.03.2021, 20:22 Editör: Serenay Yaşar
Duruşma yarına ertelendi
banner48

Hendek'te 7 kişinin öldüğü ve 128 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin davada müştekilerin büyük bölümünün beyanlarının alınmasını ardından ikinci gün sona erdi. Duruşmanın 3’üncü oturumu Çarşamba günü saat 10.30’da başlayacak. Duruşmada beyanı alınan fabrika işçileri ve patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları fabrika sahibi ve yönetiminde bulunanlardan çok fazla üretim yapıldığını ve gerekli önlemlerin alınmadığı gerekçesi ile şikayetçi oldu. Duruşmaya bazı müştekiler ve sanık A.R.E.C., katılmadı. Sağlık sorunu nedeniyle katılamayan sanık A.R.E.C.’in raporunu mahkeme heyetine sunduğu öğrenildi.

“MALZEMELERİ GÜNEŞTE KURUTUYORDUK”

Duruşmaya müşteki olarak katılan fabrika çalışanı Fatma Görme, “Muska bölümde çalışıyorum. Söylememize rağmen bir önlem alınmadı. Malzemeleri güneşe koyup kurutuyorduk. Son 10 gündür iş yerinde mutsuzdum. Çünkü korkuyorduk. Muska bölümünde çalıştığım için işten tiksindim. İşten çıkmak ile alışmak arasında kaldım. Bütün sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

“NASIL ÖLMEDİM BİLMİYORUM”

Duruşmaya müşteki olarak katılan ve fabrikada muska bölümünde çalıştığını söyleyen Gülten Tarım, “Patlama anında muska bölümünde sayım yapıyordum. Patlamada kendimi yere attım. Kendimi nasıl dışarı attığımı bilmiyorum. Arkadaşlarım öldü ve yaralandı. 5 metre uçtum, nasıl ölmedim şaşırıyorum. Beni hastaneye ağabeyim yetiştirdi. Sanıkların cezasını çekmesini istiyorum. Her yerde mallar vardı, can güvenliğimiz yoktu ve patlama olacak diye uyarmıştık. Şikayetçiyim” dedi.

“BENİ Y.C.’NİN OĞLU KURTARDI”

Duruşmaya müşteki olarak katılan fabrika çalışanı Melike Taş, “Y.C.’nin sekreteri olarak çalışıyordum. Olay anında üst kattaydım. Patlamada lavaboda masanın altına saklandım. Masadan kalktığımda tüm camlar kırıktı ve her yer toz içerisindeydi. Y.C. lavaboya kadar geldi, içeri baktı ve gitti. Bizi oradan çıkartmadı. Bizi Y.C.’nin oğlu kurtardı. Sadece Y.C.’den şikayetçiyim, çünkü bütün sorumluluk ondaydı” dedi.

Yorumlar (0)