banner2

banner1

banner22

Dünya üçüncüsü oldular

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu, pandemi şartları nedeniyle sanal ortamda düzenlenen Shell Eco Marathon Otonom Programlama Yarışında yaptıkları otonom sürüş kodlamasıyla dünya üçüncüsü oldu. 32 kişilik ekip başarılarını devam ettirerek 2021 yılında düzenlenecek yarışmalarda da derece elde etmek istiyor.

GÜNDEM 01.04.2021, 10:36 Editör: Ebru Bulut
banner48

32 kişiden oluşan Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), 11 Ocak ile 19 Şubat tarihleri arasında, pandemi nedeniyle ilk kez sanal ortamda düzenlenen Shell Eco Marathon Otonom Programlama Yarışına katıldı. 20 ülkeden 35 ekibin katıldığı yarışmada, 26 Mart’ta açıklanan sonuçlara göre kendi ürettikleri Otonom Sürüş Algoritması ile dünya üçüncüsü olan SAİTEM Ekibi, 2021 yılında düzenlenecek olan Teknofest Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışı ve TÜBİTAK Elektromobil Yarışları’na katılarak başarılarına yenilerini eklemeyi hedefliyor.

“BAŞARILARIMIZA YENİLERİNİ EKLEMEK İSTİYORUZ”

SAİTEM Ekibi Takım Kaptanı Belemir Çapraz, “SAİTEM Ekibi olarak 2003 yılından beri alternatif enerjilerle çalışan ulaşım araçları tasarlayıp üretmekteyiz ve çeşitli verimlilik yarışlarına katılıyoruz. 2005 yılından bu yana katıldığımız verimlilik yarışlarında ülke ve dünya çapında çeşitli başarılar elde ettik. Geçtiğimiz sene Teknofest kapsamında düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışında Türkiye birincisi olduk. Bu sene de başarımızın devamı olarak Shell Eco Marathon kapsamında düzenlenen Otonom Programlama Yarışında dünya üçüncüsü olarak ülkemizi başarılı bir şekilde temsil ettik. SAİTEM Ekibi olarak 2021 yılında düzenlenecek olan Teknofest Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışı ve TÜBİTAK Elektromobil Yarışları’na katılarak başarılarımıza yenilerini eklemeyi hedeflemekteyiz” dedi.

“KENDİ GELİŞTİRDİĞİMİZ OTONOM ARAÇLARI YOLLARDA GÖRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

SAİTEM Ekibi Otonom Projeleri Sorumlusu Barış Kapalıgöz, “Geçen yıl katıldığımız Teknofest Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışında Türkiye birinciliği elde ettik. Bu başarının ardından uluslararası yarışmalara katılmaya karar verdik ve Shell Eco Marathon Otonom Programlama Yarışına katıldık. Bu yarışma önceki senelerde fiziksel bir yarıştı. Pandemi koşulları nedeniyle sanal ortamda düzenlenerek yarışma ortamı sanal ortamda simüle edildi. Sanal ortamda gerçekleştirilen Otonom Sürüş Algoritmaları test edilerek bir sonuç ortaya çıktı. Ekibimizin gerçekleştirdiği Otonom Sürüş Algoritmasıyla dünya üçüncüsü oldu. Biz bu başarıların ardından çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bundan sonraki hedefimiz ise ülkemizde kendi geliştirdiğimiz otonom araçları yollarda görebilmek ve bu çalışmalara en önde SAİTEM olarak devam edebilmektir” ifadelerini kullandı.

“GELİŞTİRDİĞİMİZ ALGORİTMAYLA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK”

SAİTEM Ekibinde Otonom Sürüş Algoritmaları üzerine çalışmalar yapan Enes Cingöz, “Katıldığımız yarış normalde fiziksel bir yarıştı fakat pandemi şartlarından dolayı online ortama taşındı. Online ortamda, bize verilen simülasyonda yarışma parkuru simüle edildi ve bizden Otonom Sürüş Algoritması geliştirmemiz istendi. Biz de bu parkur üzerine en kısa rota ve enerji verimliliğine göre bir algoritma geliştirdik. Bu algoritmalar yarışma yönetimine gönderilerek online ortamda çalıştırıldı. Bizim geliştirdiğimiz algoritma da dünya üçüncüsü olmaya hak kazandı” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)