banner2

banner1

banner22

‘Dünya Kadınlar Günü’ kutlu olsun

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadın hakları dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklerle gündeme geliyor. Acı bir geçmişe ve maziye sahip olan bugün Türkiye'de de uzun yıllardır anılmakta ve kutlanmaktadır.

GÜNDEM 08.03.2021, 09:27 Editör: Aysima Kortak
‘Dünya Kadınlar Günü’ kutlu olsun
banner48

KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

ABD'nin New York eyaletinde 40 bin kadın işçisi daha iyi çalışma koşulları istemesi nedeniyle çalıştıkları tekstil fabrikasında 8 Mart 1857 tarihinde grev başlattılar. Çıkan olaylar sırasında polisin kadınlara saldırması ve şiddet uygulaması, ardından kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonrasında çıkan yangından kaçamayan kadın işçiler feci bir şekilde can verdiler. Yaklaşık olarak 120 kadın işçi hayatını kaybetti. Hayatlarını kaybeden kadın işçilerin cenazesine yaklaşık olarak 10 bin kişi katıldı. 1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag şehrinde Enternasyonale bağlı kadınlar 8 Mart 1857 tarihinde ABD'de tekstil fabrikasında meydana gelen faciayı anmak için International Women's Day – Dünya Kadınlar Günü önerisini oybirliği ile kabul ettiler. Her sene belirli bir tarihte anmalar yapılmasa da ilkbaharla birlikte anma faaliyetleri yürütülüyordu. 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart Dünya Kadınları Anma Günü olarak tarihlendirildi.

KADINLAR GÜNÜ TÜRKİYE'DE NE ZAMAN VE NASIL KUTLANILMAYA BAŞLANDI?

Türkiye'de ise ilk olarak 1921 senesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1980 darbesi döneminde dört yıl güvenlik gerekçesi ile kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her geçen gün daha da geniş kitlelerle Türkiye'de kutlanmaya devam etmektedir.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; sadece ülkesini düşman işgalinden kurtaran dahi bir komutan değil, aynı zamanda gelecek nesiller için de evrensel hukuka saygılı, özgürlüklerin koruma altına alındığı, kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğu bir ülke bırakmak için yola çıkan vizyoner bir liderdi. Türkiye’de 2016 yılı itibariyle çalışan kadın nüfusun erkeklere oranı yüzde 26 iken, 14 milyon çalışmayan kadınımız varken, TBMM’de maalesef sadece 81 kadın milletvekili mevcut iken, kadınların sadece yüzde 11’i fakülte ya da yüksek okul mezunu iken bu topraklarda kadın erkek eşitliğinde alınacak daha çok yolumuz var.

Yorumlar (0)