banner2

banner1

banner22

Dünya kadının emeğiyle değişir

Dünya Kadın Hakları Günü her yıl dünyanın farklı yerlerinde kutlanmaya devam ediliyor. 5 Aralık 1934 tarihinde ‘’Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’’ veren yasanın kabulü ile her yıl ‘’Kadın Hakları Günü’’ olarak kutlanıyor.

GÜNDEM 05.12.2020, 09:03 Editör: Gizem Demirsoy
Dünya kadının emeğiyle değişir
banner48

5 Aralık 1934 tarihinde ‘’Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’’ veren yasanın kabulü ile her yıl ‘’Kadın Hakları Günü’’ olarak kutlanan bu anlamlı gün; kadın ile ilgili sorunların dile getirilmesi, bu konudaki farkındalığın yaratılması açısından çok önemlidir. Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmesi ve cesaretlendirilmesi, söz sahibi olmaları, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat olanaklarından faydalanmaları çok büyük önem taşımaktadır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması, 1930’larda, Türk kadının siyasi haklarının kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder.

İLK ADIM 1930’DA

Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanan 5 Aralık tarihi, 5 Aralık 1934’te Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görevli Milletvekilleri tarafından oylanan ve 317 sandalyeli meclisteki 258 vekilin tamamının oyu ile kanunun kabulü sonrası daha da anlam kazanmış ve Türk Kadını; Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha önce resmi olarak seçme ve seçilme hakkı kazanmıştı. Bu kanun değişikliği öncesinde 1930 yılında Belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınan Türk Kadını, 1933’te Muhtarlık seçimlerine de girmeyi başarmıştı.

“DÜNYA YÜZÜNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR”

Atatürk yeni neslin yetişmesi ve eğitiminde birinci rol oynayan Türk toplumunda Türk kadınına çok önem vermiştir. Özellikle hukuk alanında kadınlara geniş haklar tanınmıştır. Atatürk, 1923 yılında ‘’ … şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz kadının eseridir’’ ya da  ‘’… toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur.’’ demiştir.

AVRUPA'DAN ÖNCE TÜRK KADINI

Türk kadınına ‘’Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’’ tanınması birçok Avrupa kadınından önce sahip bu hakka sahip olmalarını sağlamıştır. Kadınlara, Fransa’da ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’’ 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1971 yılında bu hak tanınmıştır.


Yorumlar (0)