banner2

banner1

banner22

DSÖ'ye koronavirüs soruşturması başlatıldı

Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısındaki tutumu nedeniyle eleştirilerin odağındaki Dünya Sağlık Örgütü'ne uluslararası bağımsız soruşturma yapılması kararı verildi.

GÜNDEM 19.05.2020, 16:53 Editör: Ebru Bulut
DSÖ'ye koronavirüs soruşturması başlatıldı
banner48

'BAĞIMSIZ OLARAK DENETLENMESİ' ÖNERGESİ

Birçok ülke Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), koronavirüsün uluslararası tepkisini nasıl yönettiğine dair bağımsız bir soruşturma başlatmayı kabul etti. Aralarında ABD ve Çin'in de bulunduğu Birleşmiş Milletler üyesi 194 ülke, DSÖ'nün pandemi yönetimi konusunda "bağımsız olarak denetlenmesi" için sunulan önergeyi onayladı.

TÜMÜYLE SORUŞTURULACAK

Buna göre "en kısa zamanda DSÖ'nün tarafsız, bağımsız olarak tümüyle" soruşturulacağı belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü, dün internet üzerinden düzenlenen genel kurul toplantısında, pandemi sürecini nasıl yönettiğine ilişkin bağımsız soruşturma çağrılarına olumlu yanıt vermişti. ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgınına müdahalesini yetersiz bulmuş ve örgüt bütçesine yaptığı katkıyı geçici süreyle askıya almıştı. Çin’i virüsle ilgili zamanında bilgi paylaşmamak ve şeffaf olmamakla suçlayan ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nü de “Çin merkezli” davranmakla eleştirmişti.

Yorumlar (0)