banner2

banner1

banner22

Dijitale dönüş kazandırdı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında işletmelerin kapatılıp evde kal çağrılarının yapılması en çok telekom şirketlerine yaradı. Türk Telekom ilk çeyrekte büyüme oranını yüzde 17, net karını ise 661 milyon olarak açıkladı.

GÜNDEM 14.05.2020, 11:05
Dijitale dönüş kazandırdı
banner48

Online eğitim, online çalışma, online toplantının yanında bütün işlemlerin internetten yapılması telekom şirketlerini sevindirdi. Hizmet kalitesi konusunda kendisini geliştirmeyen şirketler abone, üst pakete geçiş ve net karlılıkta koronavirüs döneminin kazananı oldu.

ÖZELLEŞTİKTEN SONRA İLK

Mart ayı ortasından itibaren ülke çapında alınan önlemlerle çok sayıda faaliyetin online ortamlara taşınması, hem internet trafiğine yansıdı hem de üst paketlere geçişi hızlandırdı. Ortalama günlük sabit data kullanımı şubat ayına kıyasla martta yaklaşık yüzde 20, nisanda ise yaklaşık yüzde 45 artış gösterdi. Türk Telekom'un ilk çeyrek finansal sonuçları, düzenlediği online toplantıyla açıkladı. Buna göre, 2020'nin ocak-mart döneminde yüzde 17 büyümeyle 6,3 milyar lira gelir elde eden şirket, böylece 2008'deki halka arzdan bu yana en yüksek ilk çeyrek gelir artışını kaydetti. Türk Telekom'un ilk çeyrekteki net karı da 661 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

ABONE SAYISI ARTTI

Yılın ilk çeyreğinde 563 bin net abone kazanımı sağlayan Türk Telekom, toplam abone sayısını 48,4 milyona taşıdı. Sabit genişbant internet aboneleri, fiber abone sayısındaki güçlü büyümeyle 11,6 milyona ulaştı. Sabit genişbantta kullanıcı başına düşen gelir (ARPU) ise ilk çeyrekte 2011'den bu yana en yüksek yıllık büyümeyi kaydederek yüzde 14 artış gösterdi. Fiber abone sayısı ilk çeyrekte yıllık yüzde 22 artışla 4,4 milyona yükselirken, mobil abone sayısı 23,2 milyona çıktı. Sabit seste ise 103 bin net abone artışıyla 2008'deki halka arzdan bu yana en yüksek ilk çeyrek net abone kazanımı kaydedildi.

DÖRDE KATLADI

Toplantıda finansal sonuçları değerlendiren Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, yılın ilk çeyreğinde özellikle sabit genişbant segmentindeki büyümenin katkısıyla konsolide gelirlerinin yüzde 17 büyüme kaydettiğini söyledi. Önal, vergi öncesi net karlarının ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 katına çıktığına işaret ederek, "Türk Telekom olarak 2020'ye sağlıklı ve güçlü bir başlangıç yaptık." dedi.

GÖZLER DİĞER TELEKOM ŞİRKETLERİNDE

Türk Telekom’un açıklamasının ardından gözler diğer Telekom şirketlerine çevrildi. Türkcell, Vodafone ve Avea’nın ilk çeyrek performansı merak konusu oldu.

Yorumlar (0)