banner2

banner1

banner22

“Diğer patronlarla aile gibiydik”

Kocaali ilçesinde mevsimlik fındık işçileriyle fındık bahçesi sahibinin çocukları arasında yaşanan kavgayla ilgili işçilerin çavuşu Kasım Demir, Haberlisin.com’a açıklama yaptı. Demir “biz o bölgede günlerdir çalışıyoruz. Diğer bahçe sahipleriyle aile gibiydik. Bu, Türk-Kürt meselesi değil. O bahçe sahibinin şahsiyetiyle ilgili bir durum” dedi

GÜNDEM 05.09.2020, 13:38 Editör: Ebru Bulut
“Diğer patronlarla aile gibiydik”
banner48

NE OLMUŞTU?

Sakarya'nın Kocaali ilçesine bağlı Köyyeri Mahallesi’nde fındık bahçesinde çalışırken yaşanan tartışmanın büyümesiyle işçilerle fındık bahçesinin sahibinin çocukları kavga etti. Kavganın ardından işçiler minibüsle şehirden ayrıldı. Bazı sosyal medya platformlarıyla haber sitelerinde yer alan "Kürt kökenli işçilere saldırı" iddialarına ilişkin Haberlisin.com’a konuşan işçilerin çavuşu Kasım Demir, Kocaali ilçesinde fındık toplarken yer sahibi işveren aile ile aralarında iş nedeniyle tartışma çıktığını söyledi.

“DİĞER PATRONLARLA AİLE GİBİYDİK”

O bölgede daha önce birçok kişiyle çalıştıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını ifade eden Kasım Demir, “Tartışma yaşadığımız kişiler başından beri sorunluydu. Bu yaşadığımız olay münferit olarak yaşandı. Diğer çalıştığımız yerlerde hiç sıkıntı yaşamadık. Onlarla aile gibiydik. Bu, Türk-Kürt meselesi değil, şahıs meselesi. Diğer çalıştığımız insanlar dört dörtlüktü. Yalnızca bu olayı yaşadığımız kimselerle sıkıntı yaşadık burada. Bizi rencide edici kelimeler söyleyince zorumuza gitti, işi bıraktık. O kişilerden başka Sakarya'da hiç kimseyle hiçbir sorun yaşamadık. Hepsi kardeşlerimizdir, yalan söyleyemeyiz bu konuda” dedi.

MÜNFERİT BİR OLAY

İşçilerin Çavuşu Kasım Demir “Bu, münferit bir olay, ırkçılık olayına dönüşmemesi lazım bu durumun. Diğer çalıştığımız 4 patronumuz çok iyiydi. 5 parmağın 5'i bir olmuyor. Biz de 10 kardeşiz, hepimiz bir olamıyoruz. Allah kimseye bu tip durumlar yaşatmasın. Üstüne basa basa söylüyorum. Bu mesele Türk-Kürt meselesi değil. Tartışma yaşadığımız bahçenin sahibi ve ailesi sorunlu bir aile. Münferit yaşanılmış bir olay. Bizi tavırları zorumuza gittiğinden toparlanıp köyden ve şehirden ayrıldık” ifadelerini kullandı. Demir, Sakarya’da halen bahçelerde olan yüzlerce mevsimlik işçi çalışmaya devam ettiğini ifade ederek “Biz bu bahçe sahibiyle sorun yaşadık. Yaşlıdır diye çoğu kez söylediklerini duymamış gibi davrandık. Maalesef bu son olay bahçe sahibinin çocuklarıyla yaşandı. Keşke yaşanmasaydı. Ama yaşandı. Bölgede işçiler çalışmaya devam ediyor” dedi.

Yorumlar (0)