banner2

banner1

banner22

Devletin bütçesinden maaş verilmesin

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dikbayır EYT, 3600 ek gösterge konusunda çözüm bulunması gerektiğini ifade ederken HDP’nin kapatılması gündeme gelirse oy vereceklerini söyledi.

GÜNDEM 10.05.2020, 14:00
Devletin bütçesinden maaş verilmesin
banner48

Haberlisin.com instagram canlı yayınına katılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır Genel Yayın Yönetmenimiz Güven Hasbaş’ın sorularını yanıtladı. Sosyal medya aracılığıyla vatandaşın sorularını da yanıtlayan Dikbayır HDP konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

SAKARYA’NIN SORUNLARI…

AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’de Grup Başkanvekili, Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekilleri var. Ancak şehrin sorunlarına çözüm noktasında yeterince etkin olduğunuzu düşünüyormusunuz? İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Sakarya’dan partilerinde etkin isimlerin olması iyi bir şey tabi bunu Sakarya’ya yatırım ve katkı anlamında geri çevirmesi koşuluyla. Şehrimizi temsil etmek güzel bir şey ve bu konuda da zaman zaman kendimi eleştiriyorum. Keşke daha çok vakit ayırabilsem diyorum. Bizler gücümüzü sonuna kadar Sakarya için kullanacağız. Bütün partilerde de bu olmalı” dedi.

ESNAFIN MAĞDURİYETİ

Sakarya’da küçük esnafın mağduriyeti konusunda açıklama yapan Milletvekili Ümit Dikbayır, “Sakarya’da binlerce küçük esnaf var ve bu esnaflarımızın yanında çalışan vatandaşlarımızda var. Bu konuda çok şey söyledik, meclis grubunda önergeler verdik. Vergilerini erteleyen esnaflarımız vardı şimdi yine zor durumdalar. Yeni yapılandırma yapılmasını isteyeceğiz. Gerekirse borçlarının bir kısmını affedin diye talepte de bulunacağız. Genel kurul çalışmıyor ama meclis çalışıyor. 2 Haziranda açıldığında devletimizden isteyeceğiz bu talepleri” şeklinde konuştu.

‘DESTEK DEDİKLERİ ŞEYİN YÜZDE 70’İ KREDİ’

Alınan önlemler hakkında konuşan İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Önlemler çok yetersiz. Destek paketi açıkladılar yaklaşık 14 milyar dolar. Baktığımızda bu rakam yetersiz bir kaynak. Destek dedikleri şeyin yüzde 70 i kredi. Bu destek değil, karşılıksız bir para değil. Sakarya esnaflarından sadece 5618 i faydalanmış bu desteklerden. Etkili kalıcı çözümler üretmemiz gerekiyor.Ben bu süreçte çok kez Sakarya Valimizi aradım, bizimde bir şey yapmamız gerekir mi diye. Toplantı yapmışlar ama iktidar parti dışında kimse çağırılmadı. Bu iş siyaset üstü bir iş ve Valimizin önderliğinde toplanıp Sakarya için elimizden gelen ne ise onu yapmalıyız” dedi.

‘YKS EN BAŞTA ÇOK İYİ PROGRAMLANMALIYDI’

YKS ile ilgili son yapılan açıklamayı eleştiren Dikbayır, “Bu süreç bile baştan çok iyi programlamalıydı ve çocuklarımıza bu yaşatılmamalıydı. Çocuklar kendini açıklanan tarihe göre ayarlamıştı fakat bir akşam yeni açıklama yapıldı. Her şey alt üst edildi. Bu karar mahkemeden geri dönebilir”

‘NEDEN KİMSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMADI?’

Hendekte içme suyundan gelen kötü kokunun ardından araştırmalar yapıp, konu hakkında suç duyurusunda bulunan Dikbayır, “Bunu duydum ve inanamadım hatta dedikodu olduğunu düşündüm. Bu durum insanlık suçu. Hemen Valimizi aradım bilginiz var mı diye sordum ve konu ile hemen ilgilendi. İl Jandarma Komutanlığını ve Emniyet Müdürlüğünü de aradım. Görevini yapması gerekenler görevini yapmayı bilmiyor. Ben 10 gün bekledim. Malzeme çıkarıyor demesinler diye bekledim. Hangi ruh hastası bunu hangi maksatla yapabilir? Orda gerekli önlemler alınmış mı alınmamış mı? Güvenlik kamerası yok. Böyle bir olay oluyor ve bunun hakkında suç duyurusu yok. Büyükşehir Belediyesi, Hendek Belediyesi ve SASKİ neden suç duyurusunda bulunmuyor? Bakın buda bir suçtur. Hendek halkı güvenmiş ve Hendek Belediyesine, başkanlarına oy vermiş vekâlet vermiş. Bu işi ben kapatmayacağım, savcılığa suç duyurusunda bulundum ve süreci dikkatle takip ediyorum” dedi.

‘HDP KAPATILSIN DESİNLER, OY VERMEYEN NAMERTTİR’

“HDP’yi nerede konumlandırıyorsunuz? Partiniz sürekli HDP dolayısıyla da PKK ile işbirlikçi olmakla suçlanıyor” söylemlerine açıklık getiren Dikbayır, “Genel Başkanımız gerekli cevabı verdi. Bizim ittifakımız 24 Haziranda CHP ve Saadet Partisi ileydi. HDP ile olmadı olması da mümkün değil. 31 Mart’ta İYİ Parti nerden aday çıkardıysa HDP de ordan aday çıkardı. Hedef saptırmaya çalışıyorlar. HDP eşittir PKK’dır. Biz bunu kendilerine de söylüyoruz. Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı 31 Mart öncesi televizyonlara biz mi çıkardık? HDP ile çözüm sürecinde biz mi masaya oturduk. Benim geldiğim gelenek belli biz bunu çok net söylüyoruz. Bu iftiralardan çok sıkıldık. Doğu kökenli arkadaşlarımız bu ülkenin vatadaşı AKP’ye oy verdiğinde sıkıntı yok İYİ Parti’ye oy verince sıkıntı. Kapatın kardeşim HDP’yi. Devletin bütçesinden maaş vermeyin destek vermeyin. İcraat istiyorum ben kapatmak için ellerinde kanıtlarıda var, getirsinler oy vermeyen namerttir. Ben bütün arkadaşlarıma da bu konuda kefilim” şeklinde konuştu.

İYİ PARTİ VE CHP İTTİFAKI DEVAM EDİYOR MU?

CHP ile İYİ Parti ittifakının devam edip etmediğini merak eden izleyicilerin sorularına cevap veren Milletvekili Dikbayır, “Evet devam ediyor. Cumhur ittifakı devam ettikçe bizim ittifakımızda devam edecek. Doğru olana doğru diyoruz yanlış olana yanlış. Üzerimizde milletimizin verdiği bir sorumluluk var. Bu ülkenin bakanı şehir şehir ilçe ilçe gezemez onun görevi ayrı,  o işini yapacak. Bizler vatandaşımızın sorunlarını öğrenip hükümetimize bakın bu sorun var diye iletiriz” dedi.

 ESNAFIN SÖZ HAKKI OLMALI

Süreçte esnaflar ile ilgili alınan kararlarda, kendilerine de söz hakkı verilmesini isteyen vatandaşlarımızın sorusunu cevaplayan Dikbayır, “Biz yönetiyor olsak ne yaparız?  Sakarya’daki STK’ları olaya dâhil ederdik. Esnaf Odalarını hepsini davet ederdik. Bunu yapmıyorlar işte bütün problem bu. Deneme yanılma yoluyla bir ülke yönetilmez. İstişare ederek karar alacaksınız ve o kararı uygulayacaksınız. Ben bilirim ben yaparım olmaz. Bu süreçleri böyle değerlendirmek gerekiyor. Bu konuda sitem eden vatandaşlarımıza hak veriyorum” şeklinde konuştu.

‘SAKARYA’YA MAKYAJLI İŞLER LAZIM DEĞİL’

Her konuda açıklama yapıp tepki gösteren Dikbayır’a, Cadde54 gibi özel imarlı projelerle ilgili neden eleştiri yapmadığı soruldu. Milletvekili Dikbayır, “Bunlar çok eleştirildi. Benim önceliklerim var. Önce sonuç alacağım işleri yapmaya çalışıyorum. Eleştireyim tamam ama sonuç alamadıktan sonra anlamı yok. Deprem var ve en önemli sorun bu. Dilimizde tüy bitti bu konu ile ilgili konuşmaktan. Sakarya’da en az 10-12 bin bina var yıkılmayı bekleyen. Bu konu ile ilgilide kimsenin bir şey yaptığı yok. Sakarya’ya makyajlı işler lazım değil. Sakarya depreme hazır değil ve önceliğimiz bu olmak zorunda” dedi.

‘DEVLETİN BÜTÇESİNİ DOĞRU KULLANSINLAR’

Yapılan işlerin ve projelerin değerlendirmesini yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, “Yanlış işler hukuksuz işler, vatandaşa faydası olmayan işler. Bir şey yaparken önce vatandaşa ne faydası var ona bakacaksınız. Çocuklarımız bu ülkede yaşayacak. 3. Köprü doğru proje ama yapılma yöntemi yanlış. Doğru projeler var ama yapılma yöntemleri yanlış. Buralara harcanan bu paralarla bu ülkeye neler yapılır biliyor musunuz? Yol yaptık köprü yaptık demesinler yapacaklar çünkü bunları yapmak için seçildiler. Bu ülkenin vatandaşı bunları yapın diye bu vergileri veriyor. Devletin bütçesini doğru kullanın diyoruz biz” şeklinde konuştu.

BABACAN VE DAVUTOĞLU

Yeni kurulan partiler hakkında görüşlerini dile getiren Milletvekili Dikbayır, “Siyasi partiler kurulur beyannamelerini yazarlar bir iddia peşinde koşarlar. Vatandaşta kime inanır ve güvenirse ona oy verir daha doğrusu 5 sene yetki verir. Başarılı olurlar ya da olamazlar bununla ilgili bir şey söylemek için erken. Davutoğlu ve Babacan için kararı millet verecek” dedi.

İYİ PARTİ, MECLİSİ TIKAMAYA MI ÇALIŞIYOR?

Soru önergeleri, araştırma önergeleri ile İYİ Parti’nin, meclisi tıkamaya mı çalıştığına yönelik soruya cevap veren Dikbayır, “Biz vatandaşın vekiliyiz ve uzman ekiplerimiz gündeme dair çalışmalar yapıyor. Çalışmalarımızı araştırmalarımızı elbette sunacağız. İnfaz yasasının negatif yönlerini görmek için mücadele ettik. Görmek istemediler. Şimdi uyardığımız konularda sorunlar yaşanmaya başlandı. Kadına şiddet konusunda öneri sunduk, oraya eş değil kadın yazın dedik.  Adam karısını dövdüğünde başka ceza alıyor, sevgilisini dövünce başka ceza alıyor. Kadın yazılsın hepsini kapsasın dedik. Soruyorum bunun ne zararı vardı? Borçlunun mağduriyeti giderildi fakat alacaklı hala mağdur. Burada iki tarafıda magdur etmeden çözüm bulmak gerekiyor. Biz bunu söyleyince meclisi tıkamaya çalışıyor oluyoruz. Böyle bir şey yok ve bu çok üzücü saçma sapan bir mantık” şeklinde konuştu.

‘HALKIN SİYASETÇİYE GÜVENİ AZALDI’

Canlı yayına katılan PİKTES öğretmenlerinin şikâyet ve talepleriyle ilgilide konuşan Milletvekili Dikbayır, “Vatandaşlarımızın talepleri geliyor ve biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bazen hukuki yönde talepler geliyor hukuk birimimize yönlendiriyoruz. Yine aynı şekilde eğitim konusunda da gelen talepleri eğitimci arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Bu sorunları ve talepleri Genel Başkanımıza iletiyoruz, Genel Başkanımız grup konuşmalarında dile getiriyor. EYT problemi bakın seçim sürecinde iktidarın çözeceğiz dediği bir problem. Şimdi çözülmesi zor diye çıkışları var. EYT, 3600 ek gösterge, işçi statüsünde çalışan öğretmenler. Bunlar verilen sözlerdi. Şimdi Hükümete de, vatandaşa söz verdiniz sözünüzü tutun diyoruz. Sözler tutulmadığında vatandaş siyasetçilere de güvenmiyor” 

‘ANNELERİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN’

Son olarak anneler günü mesajı veren Dikbayır, “Başta Gazi Mustafa Kemal Aatatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere Şehitlerimizin, Gazilerimizin anneleri ve tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum. Sadece bir gün olmasın her gün kıymetini bilelim, ben annemi uzun yıllar önce kaybettim lütfen kıymetini bilin annelerinizin” dedi.

Yorumlar (1)
Erenler 13 ay önce
➡️Haburu unuttunuz
➡️Dolmabahçe mutabakatini unuttunuz
➡️şerefsizin mektubunu unuttunuz
➡️Osman Öcalan i unuttunuz
➡️Feto yu unuttunuz
➡️ne istediniz de vermedik i unuttunuz
➡️milletimiz bizi affetsin i unuttunuz
biz şimdi terörist oluyoruz öylemi HADİ LAN ORDAN Herkes kicindaki pisliğe baksın Bizden terörist ve Fetocu çıkmaz
➡️Genel başkanın dediği gibi Aynaya Baksınlar görürler