banner2

banner1

banner22

Destek göremedik

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, vergi havuzundan aldıkları belediye payını yaklaşık bir yıldır alamadıklarını belirterek, “Kaybımız 6-7 milyar lira” dedi.

GÜNDEM 09.05.2018, 14:09
Destek göremedik
banner48

TEK BENLE OLMUYOR

Büyük zorluklar içinde hizmet etmeye çalıştıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, “İhracata karşılık büyük şirketler devletten KDV indirimi alıyor.  Böyle olduğu için biz son bir yıldır bu gelirden faydalanamıyoruz. Bu sıkıntıyı yaşayan tek belediye biziz. Bizim için yeni bir düzenleme istedik. Ancak tek benim baskım ile bu işler olmuyor. Son il başkanları toplantısında Başbakan’ımıza sıkıntımızı yine ilettik. ‘Düzelecek başkan’ dedi. Ancak hala bir şey yok.  Yapacak bir şey yok, elimizde olduğu kadar hizmete devam edeceğiz” derken, yeterli siyasi desteği göremediğinden yakındı.

PAYIMIZI ALAMIYORUZ

Bu payı alabilmek için ilimizin en büyük ihracat yapan fabrikasının vergisini Sakarya’ya ödemesi konusunun da mümkün olmadığının altını çizen Toçoğlu, “Bu işin vergiyle bir işi yok. O işe girmemek lazım, girdiğimiz zaman onu başaramayız. Büyük şirketlerin merkezi İstanbul’da, ona bir şey yapamazsın. Yapacak bir şey var vergi havuzları. İadeler havuzdan denildiği  zaman iş bitiyor zaten. Kocaeli Belediyesi’nin iade payı yüzde100, bizim yüzde 86. Siz bunu havuza attığınız zaman herkesin yüzde 4, yüzde 5, yüzde 10 olur. KDV gelirden fazla olunca biz bu payı da alamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

GELİRİ AZ BELEDİYELER ARASINDAYIZ

6 belediye ile ilgili kanun hazırlandığını da ileri süren Başkan Toçoğlu, “En düşük geliri olan belediyeler arasındayız. Bir yıldır ortalama 6-7 milyar kaybımız var. O nedenle Kültür Merkezi’nin ihalesini yapamadık. 100 milyon maliyet var. Birde Ayçiçeği Vadisi Projesi’ne girdik. Yeni bir düzenleme yapılmaz ise büyük sıkıntı yaşayacağız” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)