banner2

banner1

banner22

Dernek Üyelerinin Yargılanmalarına Devam Edildi

Sakarya'da (FETÖ/PDY) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla dava açılan 3'ü tutuklu 9 sanığın yargılanmasına devam edildi.

GÜNDEM 21.08.2017, 15:36
Dernek Üyelerinin Yargılanmalarına Devam Edildi
banner48

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki ikinciduruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Söz verilen tutuklu sanık Orhan A. ifadesinde,önceki savunmasını tekrar ettiğini söyledi.

Yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunduğunu belirten sanık,"Tutukluluğumun sebebi olarak kaçma şüphesi gösterilmektedir. 2,5 yıldıraynı adreste oturmaktayım. Pasaportum yoktur, yurt dışına çıkmadım, kaçmaşüphem yoktur. Eşim ile kızım maddi ve manevi olarak yıprandı. Tahliyemi veberaatimi talep ediyorum." dedi.

Diğer tutuklu sanık Cihan Ö. de yaklaşık 10 aydırtutuklu bulunduğunu dile getirerek, "Polis geldiğinde evde değildim.Kendim teslim oldum. Pasaportum yoktur, yurt dışına çıkmadım, kaçma şüphemyoktur. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." diye konuştu.

Tutuksuz sanıklar da önceki celsede savunmalarınıverdiklerini belirterek, şu aşamada söyleyecek bir şeylerinin olmadığınıkaydetti.

Söz alan sanık avukatları da suçlamaları kabuletmediklerini ifade ederek, sanıkların tahliyelerini ve beraatlarini istedi.

Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, tutuklusanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini ve dosyadaki eksikbelgelerin tamamlanmasını talep etti.

Sanık Cihan Özben'in adli kontrol ve yurt dışıyasağıyla tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına kararveren mahkeme, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

İddianameden

 Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4.Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Kanun Hükmünde Kararnameyle(KHK) kapatılan Başaran Gençlik Derneği üyesi 9 sanık hakkında "silahlıterör örgütü üyeliği" suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15'er yıla kadar hapiscezası talep ediliyor.

 

Editör: Şebnem Cerrah

Yorumlar (0)