banner2

banner1

banner22

Dereceye giren ekipler Türkiye Turu'na uğurlandı

TEKNOFEST Fuarı’nda kendi alanlarında iki ayrı kategoride ikinci olan SAİTEM ve birinci olan SETT ekibi birlikte çıktıkları Türkiye turunun Sakarya durağında protokolün katıldığı bir programla sonraki duraklarına uğurlandılar.

GÜNDEM 30.09.2021, 15:37 Editör: Ebru Bulut
banner48

BOLU’YA UĞURLANDILAR

Yerli teknolojiye ilgiyi arttırmak amacıyla yapılan TEKNOFEST yarışmaları sonrasında birinci olan Karadeniz Teknik Üniversitesi takımıyla, ikincilik elde eden Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), “Milli Teknoloji Yolculuğu” isimli bir proje için yola çıktılar. Bu proje kapsamında iki takım, kendi geliştirdikleri ve derece elde eden araçlarıyla İstanbul’dan yola çıkarak Trabzon’da sonlanacak bir Türkiye turuna çıktılar. Yolculuk sırasında yol güzergâhındaki illerde mola verip oradaki gençleri Milli Teknoloji Hamlesine katılmaya davet ederek, bu konuda büyük bir görev yerine getirmiş olacaklar. Projenin Sakarya durağında, takımlar Sakarya Üniversitesi Helikopter Pistindeki alanda araçlarını tanıtıp sergiledikten sonra protokolün de katıldığı bir programla sonraki durakları olan Bolu’ya uğurlandılar.

‘AMACIMIZ TEKNOFEST RUHUNU KİTLELERE YAYMAK’

Takım kaptanı Belemir Çapraz, “Yarışma bizim için çok heyecanlı geçti. Çok uzun bir çalışma sürecimiz oldu ekip arkadaşlarımla birlikte bu yarışmaya hazırlanabilmemiz için. Sakarya Üniversitesi Kampüsündeki atölyemizde önceki yarışmamızdan sonraki süreçte özverili bir şekilde çalışmalarımıza devam ettik. Sonuç olarakta Türkiye ikinciliği ile başarıya ulaştık. Kardeş ekibimiz olan KATÜ ekibi ile birlikte Türkiye turuna çıkmayı hedefledik ve bu yolda şuanda emin adımlarla ilerliyoruz. Yolculuğumuzun adı “Milli Teknoloji Yolculuğu” ve milli teknoloji sayesinde tanışmış iki ekip olarak Milli Teknoloji Yolculuğu’nu gerçekleştirmek bize gurur veriyor. Yolculuktaki amacımız TEKNOFEST ruhunu daha geniş kitlelere elimizden geldiğince yaymaktı.

GENÇLİĞE GÜVENİMİZ SONSUZ

Program kapsamında konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, takımları başarılarından ve gayretlerinden dolayı tebrik ederek, “TEKNOFEST çerçevesinde Türkiye’nin birçok yerinden gençler bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunma fırsatını elde ettiler. Bu tür fırsat ve tecrübeler, öğrencilerin üniversite hayatlarını renklendirmekle kalmayıp, onları adeta ikinci bir üniversite bitirmiş gibi donatmakla birlikte istihdam piyasasında avantajlı konuma getiriyor. Gençliğe güvenimiz sonsuz. Bugün Türkiye’de gençliğin donanımı, hayalleri ve somut katkıları geçmişe göre çok ileri düzeyde. Dolayısıyla gençlerimizin sayesinde gelecekte çok daha ileri teknolojileri ülkemize ve insanlığımızın hizmetine sunacağımıza inanıyoruz” dedi.

SON DURAK TRABZON

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen programa katılarak TEKNOFEST Fuarı’nda ürettikleri elektrikli otomobillerle dereceye giren öğrencileri tebrik etti. İki ayrı kategoride ikinciliği elde eden Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) öğrencilerini tebrik eden Başkan Yüce, aynı zamanda SAİTEM’in kardeş takımı olan ve yarışmanın birincisi Karadeniz Teknik Üniversitesi Enerji Teknolojileri Topluluğu (SETT) öğrencilerini de tebrik ederek başarılarının artarak devam etmesini temenni etti. Programa Başkan Yüce’nin yanı sıra Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da katıldı. Teknofest sonrası İstanbul’dan başlayan Milli Teknoloji Yolculuğu’nun son durağı ise Trabzon olacak. Öğrencilerin ürettiği araçları yakından inceleyen Başkan Yüce, gençlerin gösterdiği başarıdan dolayı gurur duyduğunu ve böyle zihinler sayesinde geleceğe daha güvenle baktığını ifade etti. 

ÖĞRENCİLERE VE TEKNİK HEYETE TEBRİK

Gençlere bu imkanı sunan ve yaptığı teknoloji hamleleriyle dünyanın dikkatini çeken T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkürlerini ileten Başkan Yüce, “İstanbul’dan başlayan ve şehrimizden Trabzon’a kadar devam edecek olan Milli Teknoloji Yolculuğu etkinliği kapsamında şehrimize gelen tüm kardeşlerimiz şehirlerin şehri Sakarya’mıza hoş geldiniz. Bizim güzel bir sloganımız var: Sakarya bizim evimiz, dünyayı misafir ederiz. Burası da sizin evinizdir. Evinize hoş geldiniz. Teknofest yarışmasında otonom araçlar kategorisinde ikinci olan Sakarya Üniversitesi öğrencilerimizi, ekibimizi ve danışman hocalarını yürekten kutluyorum. Ayrıca yine aynı yarışmada enerji verimliliği kategorisinde yarışan ekibimiz de yine ikinci oldu. Aynı şekilde ekibimizi ve danışman hocalarını yürekten kutluyorum. Sizin huzurunda Teknofest’in düzenlenmesinde emeği geçen başta Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Selçuk Bayraktar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank olmak üzere herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

“GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Başkan Yüce, “Öncelikle Cumhurbaşkanımız önderliğinde son yıllarda artarak devam eden yerli teknolojilere verdiğiniz katkılardan sizlere teşekkür ediyorum. Güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Uzay çalışmalarımız tarihimizde hiç olmadığı denli hız kazandı. Tüm dünyanın gözü Yerli ve Milli Savunma Sanayimiz üzerinde. Koronavirüsle mücadele için geliştirdiğimiz aşı kısa zamana içerisinde tüm dünyanın hizmetine sunulacak. Yerli aracımız TOGG seri üretime başlıyor. Karadeniz’de çok zengin doğalgaz rezervlerine ulaştık. Tüm bunların mimarı elbette siz gençlersiniz” ifadelerinde bulundu. Bilimin ışığında ilerleyen ve bu konuda üretme çabasında olan gençlerin her zaman destekçisi olacağını açıklayan Başkan Yüce, “2018 yılından beri düzenlenen Teknofest, bizlere gösterdi ki ülkemizin gençlerine eğer fırsat verilirse her şeyi yapabilecek bilgi ve kudrettedir. Devletimizin kendilerine sunduğu eğitim imkânlarını en güzel şekilde değerlendiren ve edindiği bilgiyi yine milletimiz ve devletimiz için kullanan tüm gençlerimizi, cevherlerimizi kutluyorum. Ülkemizin yarınları olan genç kardeşlerim; ülkemizin geleceği sizlerin elindedir. Sizlerden ülkemiz adına çok şey beklediğimizi bilmenizi isteriz. Bizler yarınların inşası konusunda geleceğin asıl sahibi olan sizlerin hayatını kolaylaştırmak ve her türlü üretiminizi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Sizlerin elde ettiği başarılar bizleri çok gururlandırıyor” dedi.

Yorumlar (0)