banner2

banner1

banner22

DEAŞ’ın sözde bakan yardımcısının davası ertelendi

DEAŞ’ın sözde Eğitim Bakanı Yardımcısı Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D. isimli şahsın yargılamasına Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D. isimli şahsın cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı duruşmada, mahkeme heyetince 13 Temmuz’a erteleme kararı alındı.

GÜNDEM 27.05.2021, 21:50 Editör: Ebru Bulut
DEAŞ’ın sözde bakan yardımcısının davası ertelendi
banner48

İKİNCİ DURUŞMA BUGÜN GÖRÜLDÜ

'Anayasayı ihlal' ve 'anayasayı ihlal suçunu işlemek için tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık A.Z.A.A.D.’nin davasında ikinci duruşma bugün Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık A.Z.A.A.D., tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada tercüman da hazır bulundurularak savunması tercüman eşliğinde alındı.

GÖRÜNTÜLERİN MONTAJ OLDUĞU SAVUNULDU

Emniyet Genel Müdürlüğü ve TEM Daire Başkanlığı ekiplerinin yapmış olduğu istihbarat çalışması sonucu Suriye ve Irak gibi ülkelerde hakim olduğu bölgelerde 2014 ile 2017 yılları arasında tüm eğitim kurumlarından sorumlu sözde “eğitim bakan yardımcısı” olarak faaliyet gösteren DEAŞ’ın sözde Eğitim Bakanı Yardımcısı Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D. isimli şahsın Sakarya’da olduğu tespit edilmiş ve Sakarya’da yapılan operasyonla yakalanarak gözaltına alınmıştı. Sevk edildiği mahkemece tutuklanan DEAŞ'lı teröristin bugün görülen ikinci duruşmasında sanık A.Z.A.A.D. esir aldığı kişileri vahşice öldürdüğü görülen görüntülerin montaj olduğunu ifade ederken bölge halkına yardım etmek için Suriye’ye gittiğini iddia etti.

AMACIM ESAD REJİMİNE KARŞI ÇIKMAKTI

Amacının Esad rejimine katılmak olduğunu iddia eden Ürdün uyruklu sanık A.Z.A.A.D. “DEAŞ’e katıldım ama 2017 yılında ayrıldım. Videoda ben varım ama şahsı ben öldürmedim. DEAŞ içerisinde sorumlu değilim. Bu videoya katılmam da zorlama sonucu oldu. Amacım Esad rejimine karşı çıkmaktı, bakan yardımcılığı yapmadım. İfade verirken bakan yardımcısına bağlı olarak çalıştığımı kastetmiştim. İfadem alınırken yanlış yazılmış, huzurunuzda düzeltiyorum. Sorumlu olduğum için Glock silah verilmedi. Hemen hemen DEAŞ’lıların bütün hepsinde bu silah vardır. İnfaz videosu ile ilgili metni okumamın ardından elime bıçak verildi. Kişinin boğazına dayamam söylendi ve bu esnada bıçak kişinin boğazındayken görüntü alındı. Daha sonrasında başka birisi gelerek şahsın boğazını kesti. Ben bıçağı kullanmadım, kan damlatmadım. Görüntüler montajdır” ifadelerini kullandı.

MAHKEME 13 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık avukatlarının görüntülerin montaj olup olmadığı konusunda rapor alınmasını ve sanığın tahliyesini isterken, mahkeme heyeti ise sanığın tutu tutukluluk halinin devamına ve görüntülerin montaj iddiası üzerine rapor alınmasına karar vererek duruşmayı 13 Temmuz tarihine erteledi.

banner84
Yorumlar (0)