banner2

banner1

banner22

Dava yine ertelendi

Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda 3 Temmuz 2020 tarihinde yaşanan; 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin yargılamanın dördüncü duruşmasında tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı ise 25 Ekim’e erteledi.

GÜNDEM 13.09.2021, 17:41 Editör: Ebru Bulut
banner48

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Hendek’te bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamaya ilişkin görülen davanın dördüncü duruşması Sakarya’nın Ferizli İlçesindeki Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri Duruşma Salonu’nda görüldü. İddia makamı, bilirkişi raporunun dönüşünün beklenmesine ve eksik hususların giderilmesini istemesi ve tutuklu sanıklar Yaşar C. ve Hasan Ali V.’nun suç şüphesinin varlığı, bazı delillerin toparlanmamış olması ve kaçma şüphesinin olması gerekçesi ile tutukluluk halinin devam etmesi yönünde beyanda bulundu. Beyanın ardından söz alan müşteki avukatları da tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini ve bilirkişi raporunun gelmesinin ardından bir duruşma günü açılmasını talep etti. Müşteki avukatlarının konuşmalarının tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

“BENİM 7 TANE CANIM VEFAT ETTİ”

Verilen aranın sona ermesiyle birlikte sanıklara söz verildi. Tutuklu olarak yargılanan sanık Yaşar C., yanlış beyanlarda bulunan müştekilerden şikayetçi olduğunu belirterek, “Otobüs kazası meydana geldi, 15 kişi hayatını kaybetti. O kazada sürücü de hayatını kaybetti. O firmanın müdürü herhangi bir soruşturma geçirdi mi? Benim 7 tane canım vefat etti. Biz bir aile gibiydik. Ben böyle olmasını ister miydim? Tahliyemi talep ediyorum” dedi. Tutuklu sanık Yaşar C.’nin avukatı ise, sabotaj iddiasını mahkeme heyetine sunduğu yeni belgelerle ispatladığını ve bu iddianın doğrulandığını ifade ederek, müvekkilinin tutuklu olarak yargılanmaya devam edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Diğer Tutuklu sanık avukatları da herhangi bir delil karartma şüphesi olmadığını belirterek müvekkillerinin tahliyesini talep etti. Tutuksuz olarak yargılanan Aslı B.’nin avukatı ise sanık Aslı B.’nin tedavi için yurtdışına çıkması gerektiğini ve bu sebeple yurtdışı yasağının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının konuşmalarının ardından duruşmaya ara verdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Aranın sona ermesinin ardından mahkemeye heyeti kararını açıkladı. Tutuklu olarak yargılanan sanık Yaşar C., ve Hasan Ali V.’nin tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı ise 25 Ekim Pazartesi tarihine erteledi.

DURUŞMADA YAŞANANLARI ANLATTI

Birtakım müştekilerin avukatı Gülşen Uzuner, duruşmada yaşananları şöyle anlattı; “Bu celsede savunma tarafının tanıkları dinlendi. 1’i ustabaşı, 1 iş yeri hekimi olmak üzere 5 tanık dinlendi. Biz tanıkların ifadesinin yönlendirildiğini ve savcılıkta alınan ifadeleriyle çeliştiğini söyledik. Dolayısıyla tanıklar üzerinde de her duruşmada müştekiler üzerinde yaşadığımız durumu yaşadık. Bir de avukatlar üzerinde kurulan baskı meselesini tekrar söyledik.”

“25 EKİM ÖNEMLİ BİR TARİH OLACAK”

Birtakım müştekilerin avukatı Can Atalay, “Olayın üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen şuanda bile avukat isimlerini internette aratıp duruşma salonunda avukatlığımız ve mücadelemiz ile ilgili sözler söylüyorlar. Söylesinler, söylemeye devam etsinler. Bizler, mücadelemizin, avukatlık geleneğimizin layığı olmaya çalışırız. Orada söylenenler bizim yüz akımız olur anca. Sanık müdafilerin kendi dilekçeleriyle dosyaya bildirdiği, dinlenmesini talep ettiği ve labaratuvarda çalışan bir işçi burada kaçak barut üretildiğini söyledi. Gerisi kolluğun işidir, polis kameralarının işidir. Duruşma tutanağında görmediniz, duymadınız. Burada bir kere daha biz söylüyoruz. 7 işçinin, 3 jandarmanın ölümüne neden olan işin bir bölümü kaçak barut üretimi. Duruşma salonunda patronun avukatlarının bildirdiği kişiler söylüyor bunu. Buna da mı sağır olacaksınız? Buna da mı kör olacaksınız? 25 Ekim önemli bir tarih olacak. Bu dosya önemli bir dosya galine geldi. 25 Ekim’de olanağı olan herkesi Sakarya’ya, Ferizli’ye davet ediyoruz” dedi. Patlamada kardeşi Sebahattin Tepeçınar’ı kaybeden Hatun Göktepe ise, “Bu davayı zenginler kazanamayacak. Bu dava işçilerin davası. Toprağa parça parça gömülen kardeşlerimizin davası. Sonuna kadar kardeşlerimizin peşindeyiz. Bunu tüm Türkiye duysun” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)