banner2

banner1

banner22

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) özelleştirme kapsamına alındı. Şirket 2020'de 14,9 milyar TL ciro elde etmişti. TEİAŞ 5.Bölge Müdürlüğü’de özelleştirme kapsamına alındı.

GÜNDEM 03.07.2021, 11:31 Editör: Nisa Çoban
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı
banner48

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) özelleştirme kapsamına alındı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, TEİAŞ’ın “özelleştirme kapsamına alınmasına ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye hazırlık işlemlerine tabi tutulmasına” 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili maddesi gereğince karar verildi. Özelleştirme hazırlık işlemleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından işbirliği içerisinde yürütülecek. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.

EN BÜYÜKLER LİSTESİNDE 26 NCI

Türkiye Elektrik İletim A.Ş, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin sıralandığı FORTUNE 500 araştırma sonuçlarına göre 2020 yılında 14,9 Milyar lira ciro elde etmişti. TEİAŞ, 2019 yılında ise 2,1 milyar TL kâr elde ettiğini açıklamıştı.

SAKARYA DETAYI

TEİAŞ 5. Bölge Müdürlüğü Sakarya da yer alıyor ve özelleştirme kapsamına alındı. TEİAŞ 5.İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü, merkezi Sakarya olmak üzere Kocaeli, Bolu, Bartın, Düzce, ve Zonguldak illerinde Yüksek Gerilim Enerji İletim Hatlarının ve Trafo Merkezlerinin İşletme ve Bakım Hizmetlerini yürütmektedir.TEİAŞ KBA Yük tevzi işletme Müdürlüğü de Sakarya da. Özelleştirme kapsamına alınan müdürlük; İstanbul Anadolu yakası, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Kütahya,  Eskişehir, Zonguldak, Bartın kapsamama alanı

TEİAŞ’IN YAPISI NASIL?

TEİAŞ, 13.03.2003 tarihinde Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan aldığı İletim Lisansı çerçevesinde yeni piyasa yapısına uygun olarak merkez birimleri ve yurt geneline yayılmış proje, tesis, kontrollük, işletme, bakım ve yük dağıtım üniteleriyle faaliyetlerini sürdürmektedir.TEİAŞ Yönetim Kurulu, 1 başkan ve 5 üyeden oluşmakta olup, Genel Müdür aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanıdır. TEİAŞ merkez teşkilatı; 4 Genel Müdür Yardımcılığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İç Denetim Birimi Başkanlığı, 13 Daire Başkanlığı ve 9 Müstakil Müdürlükten oluşmaktadır.Taşra teşkilatı ise İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığının bağlı olduğu Genel Müdür Yardımcılığına bağlı 22 Bölge Müdürlüğü, Yük Tevzi Dairesi Başkanlığına bağlı 1’i ulusal, 9’u bölgesel olmak üzere 10 Yük Tevzi İşletme Müdürlüğü, İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığına bağlı Güç Trafoları Onarım ve Laboratuvarlar İşletme Müdürlüğü ile Özel Yükler ve Mobil Merkezler Taşıma İşletme Müdürlüğü ve Canlı Bakım İşletme Müdürlüğü, İletişim ve Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığına bağlı Elektronik ve Kalibrasyon Laboratuvarı İşletme Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı Gölbaşı Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü, Eğitim Müdürlüğüne bağlı Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğünden oluşmaktadır.

Yorumlar (0)