banner2

banner1

banner22

Çözüm istediler

Adapazarı Rüstemler Mahallesi’nde Sakarya Nehri kenarında bulunan çiftlik sahipleri, sokak köpeklerinin sürekli hayvanlarına saldırdığını ve birçok hayvanın telef olduğunu belirterek bir çözüm bulunmasını istediler.

GÜNDEM 29.06.2021, 09:25 Editör: Aysima Kortak
Çözüm istediler
banner48

Haber // Nazile AKARSU

ÇİFTLİKLERE DADANDILAR

Başıboş sokak köpekleri, Adapazarı Rüstemler Mahallesi’nde bulunan hayvan çiftliklerine dadandı.  Koyunları, tavukları ve kazları telef olan çiftlik sahipleri, yetkililere yardım çağrısında bulundu.

“ÇOCUKLARA DA SALDIRABİLİRLER”

Sakarya Besiciler Odası Başkanı Halit Karaduman, “Yaklaşık 20 gün önce sokak köpekleri koyunlarıma saldırdı. Biz ilk başta köpek olduğunu düşünmemiştik; çakal, kurt diye düşünmüştük. Ama beş gün önce gözlerimizin önünde bir taya saldırdı köpekler. Burada birçok çiftlik var ve bu çiftliklerin birçoğuna bu sokak köpekleri zarar veriyor. Yarın öbür gün bir çocuğa saldırmayacağının garantisini kim verecek? Bunun çözüme ulaşması için illaki birinin yaralanması mı gerekiyor?” şeklinde konuştu.

“YETKİLİLER ÇÖZÜM BULSUN”

Sakarya Nehri kenarında çiftliği bulunan Medeni Çiçek, “Bu bölgede bir sürü çiftçilik var. Son dönemde sokak köpeklerinin saldırıları nedeniyle üreticiler mağdur oluyor. Geçenlerde kaz besleyen bir çiftlik sahibinin 150 tane kazını telef ettiler. Yetkililerin bu konuya bir el atması gerekiyor. Hayvanlar aç kalınca ne yapacaklar? Mecburen hayvanlara saldırıyorlar. Bu hayvanlar yetkililer tarafından toplansa, barınaklara götürülse, oralarda beslense daha iyi olmaz mı?” diye belirtti.

“İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEY GÖRDÜK”

Çiçek, “Hayvanlar o kadar açlar ki geçenlerde bir tane at yavrusuna saldırdılar. Koyunlara saldırdılar, telef ettiler. Ben çocukluktan beri hayvan bakıyorum, ilk defa köpeklerin koyunlara saldırdığını gördüm. Durumu anlattığımızda kimseyi inandıramıyoruz.  ‘Olmaz öyle şey’ diyor herkes. Kendi gözlerimizle görmesek, belki biz de inanmazdık ama kendi gözlerimizle gördük. Biz kendimizi korumak için köpeği vuramıyoruz, çünkü o zaman suçlu biz oluyoruz.  Hayvanlarımız telef oluyor. Bizim zararımızı kim ödeyecek? Bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“SÖZ KONUSU VATANDAŞ OLUNCA”

Çiftlik sahibi Çetin Çelik, “Buradaki sokak köpekleri bizi canımızdan bezdirdi. Yetkililerden bu sorunumuza bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz. Daha iki gün önce bir çiftlikte 100 tane civcivi yediler.  Bir çiftlik sahibinin sokak hayvanları yüzünden 40 bin TL zararı var. Bu zarar yetkililerin olsaydı, şimdiye kadar çoktan çözüm bulunurdu; ama söz konusu vatandaş olunca kimse harekete geçmiyor. Bizim hayvanlarımıza yapılan saldırıları geçtim ya bir çocuğa saldırırlarsa bunun hesabını kim verecek? Başıboş sokak hayvanları topluyorlar bir yere atıyorlar, köpekler tekrar buraya geliyorlar. Biz bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)