banner2

banner1

banner22

'Çözülmesini istiyoruz'

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği, entegre tesisleri sözleşme imzalamayınca üretim yapmama kararı aldı. Üretimin durmasıyla Sakarya, Düzce, Bolu ve Kocaeli’nde üretim %80 azaldı

GÜNDEM 24.05.2018, 12:32
'Çözülmesini istiyoruz'
banner48

FİYATLARA ZAM GELECEK

27 Ekim 2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de uygulanması planlanan bir yönetmelik çıkartılarak illerdeki ve bölgesel çaptaki Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliklerine gönderdiği yönetmeliği kabul etmeyen çok sayıda entegre tesis olduğu gerekçesiyle Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının yüzde 75’inin karşılandığı Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik ve Kocaeli’ne bağlı İzmit İlçesinde tavuk üretimi yüzde 80 oranında azaldı. Yaklaşık 10 gün önce alınan karar sebebiyle entegre tesislerde ortalama 20 günlük stok kaldı. Entegre tesislerinin elinde ki stok bitince tavuk eti fiyatının zamlanması bekleniyor.

SÖZLEŞME YOKSA ÜRETİM YOK

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, “Üretim maliyetleri yükselirken entegre tesislerle üretici arasında daha önceden yapılan tüm sözleşmelerde kuralı entegre tesisler koyuyor, fiyatları onlar belirliyor ve istedikleri zaman kimseye sormadan sizinle yaptığı anlaşmayı sonlandırabiliyordu. Bakanlık tarafından hazırlanan taslağı entegrecilerin önüne sunduğumuzda birçoğu masadan kalktı. Elbette devletin hazırladığı bu taslakları kabul edenlerde oldu, o firmalar için üretim devam ediyor ancak yüzde 80 oranında üretim tamamen durduruldu” dedi.

 

“VATANDAŞA YANSIMADAN ÇÖZÜLSÜN”

Üreticiler olarak fiyat artışının vatandaşa yansımasını istemediklerini belirten Başkan Demiray, “Üreticiler olarak uzun süredir zararına da olsa üretimi devam ettirerek bir çözüm üretmeye çalıştık ancak geldiğimiz son noktada üretecek durumumuz kalmadı. 10 gündür üretim tamamen durdu. Üreticiler yeni civciv almadığı için hak edişlerini de alamıyorlar firmalardan. Bu şekilde yıldırmaya çalışılıyor insanlar ancak biz kararlıyız. Yaklaşık 20 gün sonra fiyatlar artmaya başlayacaktır, bu yüzden bu olumsuzlukların vatandaşa yansımadan çözülmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YÖNETMELİK ÇIKTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticiyi korumak için bir yönetmelik hazırlayarak yayınladı. Entegre tesis sahipleri kendi oluşturdukları birlikle fiyat politikası, üreticiye verilecek para gibi birçok konuda karar alırken üreticiyi koruyan yönetmeliğin hayata geçmemesi için direniyor. Beyaz et entegre tesislerine tavuk üreten kümesler ya kapattı ya da borç batağında. Fabrikalar üreticinin yönetmelikten doğan gücünü kırmak için toplu sözleşmeye yanaşmıyor.

 

 AS PİLİÇ KABUL ETTİ

Yönetmeliği kabul eden AS Piliç Genel Müdürü Erhan Hubup, “Sektörümüzde hem üreticilerimizin hem de sanayicilerinde bir birliği var. İlk yönetmelik çıktığında birlik olarak bunun yargıya taşınacağını söylediler ancak maddeleri inceledik ve bunun yargıya taşınmasının doğru olmadığını düşündük. Daha sonra şirket olarak bu maddeleri uygulamaya karar verdik. Diğer firmalarda bir fikir birliği oluşmadı ancak firma yönetimimiz olarak üreticilerimizle çalışma koşullarımızı bu yönetmeliğe uygun olarak yeniledik. Biz hem yasanın gereğini yaptık hem de üreticilerimiz adına iyileşmesi gereken konularda bir adım atarak üreticilerimizi de koruma altına aldık”

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz diğer firmaların bazıları çıkan yönetmelikten bilgileri olmadığını belirtirken bazıları ise yönetmeliğin yargıya taşınacağı için henüz kabul etmediklerini, yönetmelikte rekabeti engelleyecek haksızlıklar bulunduğunu belirtti.

Piliç fabrikalarına üretim yapan üreticiler ile entegre tesislerinin anlaşmamaları durumunda, arz-talep dengesinden kaynaklanan fiyat artışı öngörülüyor. Vatandaşın cebini yakacak anlaşmazlığın bir an önce son bulması bekleniyor.

[ilgili-haber=19455]

Yorumlar (0)