banner2

banner1

banner22

‘Çocuklar kıyaslanmamalı’

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bayram 101 yaşında. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukların kreşe başlama yaşı, Covid-19’dan nasıl korunuyorlar, Avrupa ile ülkemiz arasında ki farklar neler? Bu soruların cevabını sizler için derledik.

GÜNDEM 23.04.2021, 09:38 Editör: Gizem Demirsoy
‘Çocuklar kıyaslanmamalı’
banner48

SERENAY YAŞAR/ÖZEL HABER

23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bütün Dünya çocukları birlikte kutlanır. 23 Nisan’da çkreş veocuk başlığıyla bazı soruların cevabını sizler için araştırdık. Kreş Müdürü Asuman Özdemir’in anne ve babalara tavsiyeleri şöyle;

HER ÇOCUK AYRIDIR

Özel Gülistan Kreş ve Gündüz Bakımevi Müdürü Asuman Özdemir, kreş için uygun dönem ve belirlenirken çocuğun kişilik ve gelişimi ile ona bakan anne-babanın ve ya da bakıcılık yapacak kişinin yapılarını ve koşullarını da göz alınması gerektiğini belirtirken sözlerine “Çocuklar normal koşullarda 3-3,5 yaşında kreşe başlaması uygundur. Annenin çalışıyor olması ya da bakıcı sorunu gibi zorunlu hallerde bile 2.5 yaşına kadar evde bakım yapılması, 2.5 yaşından itibaren kreşe verilmesi uygun olur. Kreşe başlatılırken ilk günler anne aşamalı çocuğu sınıfa bırakmalı, anne bir saat sınıfta daha sonra sınıfın kapısında daha sonra bekleme odasında beklemeli gün içinde ara ara görünerek onu terk etmeyeceğini davranış ve düşüncesine vermelidir. Çocuğun yuvaya alışmasında en önemli faktörlerden biri de onun yaşı ve karakteridir. Bazı çocuklar yeni bir ortama alışmak için birkaç gün duyarken, bazı çocuklar birkaç haftaya ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden her çocuk ayrıdır diğeriyle kıyaslanmamalıdır.  İlk ayrılık denemesinde çocuğun vereceği tepki, onun yuvaya alışma süreciyle ilgili olarak ipuçları da verir. Eğer çocuk annesinin gidişinden rahatsız olmuyorsa ve kendi başına aktif davranabiliyorsa muhtemelen kreşe uyum süreci yaklaşık altı günde tamamlanacaktır ama çocuk annesinin gidişini protesto ediyorsa, peşinden gidip ağlıyorsa ve öğretmenin onu teselli etmesine izin vermiyorsa alışma süreci muhtemel 2-3 hafta gibi bir zaman diliminde tamamlanacaktır. 4’üncü günden sonraki günlerde ayrılık denemelerine devam edilir ve çocuğun tepkisine göre ebeveynlerin yuvaya dönüş süresi uzatılabilir.  Böylelikle çocuk günden güne daha uzun süreler kreşte tek başına kalmaya başlar. Çocuğun anne ya da babaya ihtiyaç duyması durumunda ebeveynlerin hemen ulaşılabilir mesafede olması gerekir örneğin kreşin yan odasında ya da bahçesinde” diye devam etti.

YURT DIŞI VE TÜRKİYE ARASINDA FARK BÜYÜK

Hollanda’da kreş ve okul öncesi kurumlarını gezdiğini Türkiye ile aralarında çok büyük farklarının olduğunu bizim kurumlarımızda öğretim ve eğitim bir arada yapılırken, yurt dışında eğitimin daha ağırlıklı olduğunu dile getirirken anaokulunun fiziksel özeliklerinin de kreş seçiminde önemli bir kısas olması gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Kreşin bulunduğu ortam nasıl, bahçesi var mı? Anaokulu binası müstakil mi? Sınıflar yeterince güneş alıyor mu? Bir kreşte bulunması gereken tüm malzemeler bulunuyor mu? Uyku odaları, tuvalet, mutfakları temiz mi? İdare veli ile iş birliği yapıyor mu? Öğretmen tecrübesi, uygulanan eğitim, yemek menüleri nasıl çocuk kreşten eve gelirken mutlu mu? gibi konulara kreş seçiminde çok önemlidir. Kreşe başlamadan önceki süreç  ev hayatından kreşe geçen çocuk için güvenle bağlandığı ailesinden ve ortamından ilk ayrılık denemesidir ve hiçbir ayrılık çocuk için kayıp ve ölüm duygusunu hissettirmemelidir kreşe başlamadan önce ailenin bu konuda hassas davranması gerekir çocuk yuvaya başlamadan önce ona yuva ortamını anlatan resimli kitaplar okunabilir, kreşin nasıl bir yer olduğundan orada neler yapabileceğinden bahsedilebilir, kreşe başlamadan önce kreş alışverişine mutlaka çocuklarla gidilip onların beğendiği şeyler alınmalı. Sevdiği, bağlı olduğu bir oyuncağı varsa onunla birlikte kreşe gitmeli. ” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA SAĞLIKLI VE MUTLU GELECEK DİLİYORUM

Covid19 sürecinde hikaye ve drama tekniğiyle çocuklara koronavirüsü anlattıklarını ve bu doğrultuda hijyen kurallarına dikkat ettiklerini söyleyen Özdemir, “haricinde okulumuzda çocuklarımıza ahlak ve güzel davranış eğitimleri, jimnastik, İngilizce ve akıl oyunları yaparak ve yaşayarak eğitimler vermekteyiz. Tabi günümüzde teknoloji çocukların vazgeçilmez bir parçası artık hayatlarından teknolojiyi çıkarmak mümkün değil. Kısıtlı ve kontrolü eğelenirken eğitici olması ve kesinlikle teknolojik aletleri kullanırken yanlarında velilerin olması gerekir kesinlikle çocukları tablet, televizyon ve tabletle yalnız bırakmamak gerekir. Son olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.   Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklara sağlıklı, mutlu bir gelecek diliyorum. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının sevincini yaşamamızı sağlayan, Türk ulusunun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü birinci meclisimizin kahraman üyelerini ve bu uğurda canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum” dedi. 

Yorumlar (0)