banner2

banner1

banner22

Çocuk istismarında korkutan rakam

Çocuk istismarında istismarcıların yüzde 93’ünün ailenin tanıdığı bireyler olduğunu belirten yetkililer, çocuk yaşta başlayan eğitimin istismarı engelleyebileceğini belirtti…

GÜNDEM 05.07.2021, 17:58 Editör: Ebru Bulut
Çocuk istismarında korkutan rakam
banner48

Son günlerde ailelerin korkulu rüyası haline gelen çocuk istismarıyla ilgili konuşan Anadolu Psikologlar Derneği (APDER) Genel Başkanı Uzman Klinik Psikolog İlhan Bozkurt, ailelere uyarıda bulunarak çocuk istismarında istismarcıların yüzde 93’ünün tanıdık olduğunu belirtti. Öte yandan Sakarya’da 1 Ocak 2021 tarihinden bugüne kadar yaşanan istismar sayısı ise korkunç gerçeği gözler önüne serdi…

KORKUTAN TABLO!

Son günlerde ailelerin korkulu rüyası haline gelen çocuk istismarıyla ilgili olarak konuşan Anadolu Psikologlar Deneği Genel Başkanı Uzman Klinik Psikolog İlhan Bozkurt, istismarla ilgili korkutucu gerçekleri gözler önüne serdi. Bozkurt, “Çocukların büyük çoğunluğu sanılanın aksine yabancılar tarafından değil, ailenin ve çocuğun yakından tanıdığı; hatta güven duyduğu kişiler tarafından cinsel istismara uğruyor. Yapılan bir araştırmada çocuklara cinsel istismarda bulunanların sadece yüzde 7’si aileye yabancı biri. Gerisi ailenin güvendiği, tanıdığı kişiler. Aynı araştırmaya göre tecavüz faillerinin yüzde 34.2’si aile ferdi, yüzde 58.7’si ailenin ve çocuğun tanıdığı biri.  İstismarcıların yargılanmasının önündeki en büyük engel, bu kişilerin hukuki açıdan sorun oluşturacak bir olayla karşılaşmadıkları müddetçe açığa çıkmamaları” ifadelerini kullandı.

PEDOFİLİYE DİKKAT!

Cinsel istismarcıların aynı zamanda pedofili olan kişiler olabileceğini belirten Bozkurt, “Şikâyet edilmeyen ya da ceza almayan her istismarcı başkalarını mağdur etmeye devam ediyor. Ayrıca istismarcı aynı zamanda pedofili olabilir. Pedofili kişiler, önce ailenin ve çocuğun güvenini kazanır. Çocuğun yakınında bulunarak yalnız kalmak için fırsat kollamaktadır. Kendisi hakkında bu kişi böyle bir şey yapmaz diye düşündüren bir profil çizer. Çocuğa karşı cinsel eylemlerinde ise genellikle zor kullanmazlar, aşamalı olarak amaçlarına ulaşmaya çalışırlar. Bu nedenle çocukların kendini koruyabilmesi için bu konularda eğitilmesi çok önemlidir” dedi.

“TOPLUMSAL HASSASİYET ARTMALI”

Aileler ve istismar mağdurlarının bazı endişeler nedeniyle istismarı gizlediğini belirten Bozkurt, “İstismara uğrayan bazı çocukların aileleri mağdurun adı çıkmasın diye olayı örtmeye uğraşıyor. Kimileri mağduru suçluyor, kimileri faili kendileri cezalandırmak istiyor, kimileri ise doğru olanı yapıp polise başvuruyor. Bu süreçte en çok korkulan şey etrafın olayı duymasıdır. Bu çok yanlış, küçük çocuklar kendilerine yapılan eylemin ne olduğunu anlamlandıramayabilirler ve bunu ancak yıllar sonra anlayabilirler. Cinsel istismara ve saldırıya uğrayan çocuklar için bu durum tarifi zor travmatik bir yaşantıdır. Travma sonrası stres bozukluğu tepkileri, depresyon, anksiyete, uyum bozukluğu, korku, içe kapanma, okul başarısında düşme, unutkanlık, dikkat sorunları, kendine zarar verme, bağlanma ve ilişki sorunları, libido değişiklikleri, benlik saygısında azalma ortaya çıkabilir. Çocuk olanları anlatmadığı sürece istismar devam edebilir. Çocukluk dönemi cinsel travmaları ileri yaşlarda birçok psikolojik soruna da neden oluyor” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM İSTİSMARI ENGELLEYEBİLİR”

Çocuklara sınır koymayı öğretmenin ve doğru bir eğitimin istismarı engelleyebileceğini belirten Bozkurt, “Kim olursa olsun sınır koymak önemli. Birçok İskandinav ülkesinde parklarda sevimli çocukların başını okşamak, sarılmak, öpüp koklamak suç sayılır ve aileler de buna izin vermez. Bizde durum nasıl? Sokakta hiç tanımadığınız biri çocuğunuzun başını okşar ve kucağına alıp öpmeye kalkar. Cinsel istismarla mücadeledeki en etkin yol çocuklarla yetişkinler arasındaki sınırları korumaktır. Aileler çocuklarını konu komşuya emanet etmemeli. Özgüvenli çocuklar yetiştirilmeli. Anasınıfından itibaren mahremiyet konusunda eğitmeli.  Bu eğitimler sadece aileye bırakılmamalı. Şikayet mekanizmaları çalıştırılmalı ve toplumda bu konudaki adli hassasiyet artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

SAKARYA’DA SAYI KAÇ?

Öte yandan Sakarya’da 1 Ocak 2021’den bugüne kadar şehir genelinde 18 yaşındaki küçük çocuklara yönelik olarak yaklaşık 100 civarında taciz ve ya istismar olayı gerçekleştiği öğrenildi. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının bahsi geçen konuları çok büyük bir titizlik ve özenle incelediği, çalışmaların ise mağdurları korumak amacıyla büyük bir gizlilik içerisinde yürütüldüğü belirtilirken, Sakarya Emniyet Müdürlüğü ve Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince benzeri olayların önüne geçmek ve faillerinin en kısa sürede yakalanmasına yönelik ciddi çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

Yorumlar (0)