banner2

banner1

banner22

Çocuğa şiddet şüphesiyle

Almanya’da yaşayan Serkan ve Berna Altınkaya çiftçi masadan düşerek kolu kırılan oğlunu hastaneye götürünce hayatlarının şokunu yaşadı. Almanya Gençlik Dairesi, 15 aylık Yakup Cemal bebeğe ve 5 yaşındaki Kuzey’e darp iddiasıyla el koydu.

GÜNDEM 17.06.2020, 14:27 Editör: Ebru Bulut
banner48

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine bağlı Dormagen şehrinde yaşayan Altınkaya ailesi 16 Haziran tarihinde şok bir kararla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık üç hafta önce masadan düşen ve kemiğinde kırık tespit edilen Yakup Cemal bebeğe, Gençlik Dairesi mahkeme kararıyla el koydu. Yakup Cemal bebeğin 5 yaşındaki abisi de Gençlik Dairesi tarafından darp iddiası nedeniyle ailesinden koparıldı.

“EŞİMİ SEN TUTAMIYORSUN’ DİYE SUÇLADILAR"

Çocukların babası Sertan Altınkaya, çocuğun düştüğünü fakat bunun nasıl gerçekleştiği görmediklerini söyledi. Altınkaya, “Sadece 5 yaşındaki büyük oğlum görmüş nasıl düştüğünü. Masadan düştüğünü söyledi. Ben o gün eve geldikten sonra çocuk rahatladı, uyudu. Uyuduktan sonra biz hastaneyi aradık. Sabah çocuk doktoruna gittik ve doktor tedbiren röntgen filmi çekmeyi önerdi. Ondan sonra eşim hastaneye gitti. Hastane süreci boyunca eşime çok iğrenç davrandılar. Röntgene gittiklerinde çocuk durmamış tabii, 15 aylık çocuk bu. Eşimi suçladılar, ‘sen bunu tutamıyorsun’ diye.”

“GENÇLİK DAİRESİNİ ARAMIŞLAR”

Hastanedeki doktorlar eşimi  çocuğun yanından çıkararak Alman Gençlik Dairesini aramışlar. Bundan sonrası zaten tam bir facia. Çocuğa şiddet iddiasıyla çocuklarım bizden alındı. Nerede olduklarını bilemiyorum. Evlatlarımın yabancı bir aileye verilmesi endişe yaratıyor. Burada konsolosluk harekete geçti. Bizde hukuki süreci başlattık. Avukatımız bizim şiddet yanlısı bir aile olmadığımızı ispat edecek. Bu süreçte herkesin desteğine ve yardımına ihtiyacımız var. Lütfen evlatlarımızın bize geri verilmesine yardım edin” diyerek sesinin duyurulmasını istedi.

“AİLEYİ YAKINEN TANIYORUZ”

Ailenin komşusu yapılan uygulamanın doğru olmadığını, tedbiren çocukların aileden alındığını belirterek “Aile kesinlikle şiddet yanlısı değil. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk biz gurbetçilerin burada yaşadığı önyargıyı çok iyi biliyor. Lütfen Yakup Cemal ve Kuzey’in yalnız olmadığını, Altınkaya ailesinin yanında olduğumuzu gösterelim” dedi

Yorumlar (0)