banner2

banner1

banner22

Çin'e girişlerine izin verilmedi

DSÖ, Covid-19'un kökenini araştıracak bilim heyetinin Çin'e girişine izin verilmediğini duyurdu.

GÜNDEM 05.01.2021, 22:30 Editör: Gizem Demirsoy
Çin'e girişlerine izin verilmedi
banner48

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip corona virüsün (Covid-19) kökenini araştıracak uluslararası uzmanlardan oluşan bilim heyetinin Çin'e girişine izin verilmemesinden "büyük hayal kırıklığına" uğradığını bildirdi.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM”

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle 2021'in ilk basın toplantısını düzenledi. Covid-19'un kökeni araştırmak için bu hafta Çin'e gitmesi beklenen uluslararası bilim insanlarının durumuna ilişkin konuşan Ghebreyesus, "Bugün, Çinli yetkililerin Çin'e gidecek heyet için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Ekibin iki üyesinin (Çin'e) yolculuklarına çoktan başlamış olması ve diğerlerinin de son dakikada seyahat edememesi nedeniyle bu haber beni büyük hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

"VİRÜSÜN KÖKENİNİ ARAŞTIRMA MİSYONU"NUN ÖNCELİK OLDUĞUNU İLETİLDİ

Üst düzey Çinli yetkililerle temas halinde olduğunu aktaran Ghebreyesus, "virüsün kökenini araştırma misyonu"nun DSÖ ve uluslararası heyet için "öncelik" olduğunu Çinli yetkililere bir kez daha açıkça ilettiğini belirtti. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise vize sorununun DSÖ bilim heyetinin Çin'e girişine engel olduğunu söyledi. DSÖ, 2021'in ilk haftasında virüsün kökenini araştırmak için 10 uluslararası bilim insanının Çin'e gideceğini bildirmişti. Heyetin, Covid-19'un ilk patlak verdiği Wuhan kentini de ziyaret etmesi bekleniyordu. DSÖ, Çin'de Covid-19 kaynaklı ilk ölümün görülmesinden 1 yıl geçmesine rağmen virüsün kökenini araştıracak bilim heyetinin henüz Wuhan'a gitmemiş olmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyordu.

Yorumlar (0)