banner2

banner1

banner22

Çin aşısı uygulanmaya başladı

Koronavirüs aşısının il uygulanacak iller arasında yer alan Sakarya’da bugün itibari ile aşı yapılmaya başlandı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başlayan uygulamada ilk aşıyı İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü oldu.

GÜNDEM 14.01.2021, 10:42 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Çin’den 30 Aralık tarihinde Türkiye’ye gelen aşı yapılan denetim ve kontrolleri yapılması sonucu bugün itibari ile Sakarya’da uygulanmaya başlandı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde randevu alınarak yapılan aşılamada ilk önce Sakarya İl Sağlık Doç. Dr. Müdürü Aziz Öğütlü aşı oldu. Devamında da Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis aşı oldu. Sakarya’da Çin Aşısı sağlık personellerine randevu sistemiyle aşılamaya devam edilecek.

“AĞIR VE ORTA ENFEKSİYONLARDAN YÜZDE 100 KORUYAN BİR AŞI”

Aşı olduktan sonra açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Ağır ve orta enfeksiyonlardan yüzde 100 koruyan bir aşı. Entübasyondan, hastaneye yatıştan, yoğun bakıma yatıştan koruyan bir aşı. Bu bizim artık riskli gruptaki vatandaşlarımızı koruyacağımız anlamına geliyor. Bu artık bir vatandaşlık görevidir. Hepimizin aşı olacağına inanıyorum. Bu konuda liderlik etmek adına ilk önce sağlık çalışanlarımız aşı oldu. Biz de Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanımızla birlikte geldik ve ilk aşıyı olduk. Türkiye’de büyük bir sağlık ağı var. Belki de dünyada aşılamayı en hızlı tamamlayan ülke olacağız. Tüm hastanelerimizde aşı odaları var. Sadece Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 25 aşı odası var. Özel hastaneler ve aile hekimlikleri olmak üzere aşılama yapılacak. Bu da tüm ülkede aşılamanın en hızlı şekilde tamamlanacağını işaret ediyor” dedi.

AŞI ALINABİLECEK EN ÖNEMLİ ÖNLEMLERDEN BİR TANESİ”

Aşı alınabilecek en önemli önlemlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, “Aşı alınabilecek en önemli önlemlerden bir tanesidir. Bu hastalığın yayılımını engellemek için ülke genelinde bağışıklığın kazanılması lazım. Bunu sağlayabileceğimiz en ucuz ve en risksiz yöntemlerinden birisi de aşılamadır. Bu artık bizim üzerimizde bir borç gibi. Yapmamız lazım ki bir başkasını risk altına atmayalım. Toplumunda normalleşmesi için aşılanması lazım. Türkiye’de bu konuda en hızlı uygulayacak ülkeler arasında. Bizlerim de bu fırsatı değerlendirmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)