banner2

banner1

banner22

“Çiftçimizi kaybetmek istemiyoruz”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle Ziraat Odası başkanları Sakarya’daki çiftçilerin sıkıntılarını değerlendirdi. Hendek İlçe Ziraat Odası Başkanı Hayri Duran, “Çiftçiye verilen bir destek yok. Çiftçiye gerekince değer verilmiyor. Çiftçiye verilmeyen bu desteklere rağmen çiftçi inadına mücadele ediyor, inadına çalışıyor." dedi.

GÜNDEM 14.05.2020, 12:58 Editör: Ebru Bulut
“Çiftçimizi kaybetmek istemiyoruz”
banner48

HABER; Nazile AKARSU/AKŞAM HABERLERİ GAZETESİ

YETERİNCE DESTEKLENMİYOR

Çiftçiye yeterince destek verilmediğini belirten Hendek İlçe Ziraat Odası Başkanı Hayri Duran, “Çiftçiye verilen bir destek yok. Çiftçiye gerekince değer verilmiyor. Çiftçiye verilmeyen bu desteklere rağmen çiftçi inadına mücadele ediyor, inadına çalışıyor. Çiftçilik önceden çok rağbet gören bir meslekti. Fakat artık gençlerimiz çiftçilik yapmak istemiyor. Gençlerimiz fabrikalara giderek oralarda çalışıyor. Çiftçimizin çok fazla bir beklentisi yok. Sadece ürettiğinin, emeğinin karşılığını almak istiyor. Çiftçimiz insanları doyurmak için sabahın erken saatlerinde kalkarak tarlada çalışıyor, fakat yapmış olduğu bu fedakârlığın karşılığını alamıyor. Tarımın değerini koronavirüs salgını zamanında çok iyi anladık, ancak çiftçi bu değerin karşılığını bir türlü alamıyor. Çiftçi ürettiğinin karşılığını bir türlü alamıyor. Biz çiftçiler olarak çok dertliyiz. Bu dertlerimizin, sıkıntılarımızın bitmesini diliyoruz. Bu gün çiftçiler günü bu vesileyle de topraktan ekmeğini kazanan bütün çiftçilerimizin Çiftçiler Günü kutlu olsun. Biz her Çiftçiler Günü’nde toplantı yapardık, fakat bu sene koronavirüs nedeniyle yapamadık” ifadelerini kullandı.

ELİMİZDE KALIYOR

“Tarım sektörünü neresinden tutarsak elimizde kalıyor” diyen Ferizli İlçe Ziraat Odası Başkanı Rıdvan Eren, “Bugün Çiftçiler Günü, fakat çiftçilerimizin çok büyük sıkıntıları var. Her sektörde olduğu gibi, tarım sektöründe de sıkıntılar hat safhada. Tarımda girdi maliyetleri çok yüksek. Bu yüzden üretim yapan çiftçiler azaldı, girdi maliyetlerini karşılamadığı için. Ekili alanlar azaldı. Gençler para kazanamadığı için artık tarım yapmıyor, farklı işlere yönelmiş durumdalar.  Tarımı neresinden tutsanız elinizde kalıyor maalesef. Toprağı kazarak dişiyle, tırnağıyla ekmek parasını kazanmak isteyen çiftçimiz zor ve kırgın durumda. Çiftçimizin devletten beklentileri sadece girdilerin azalması, girdi maliyetlerinin biraz daha düşürülmesidir. Çiftçimiz biraz daha değer görmek istiyor. Koronavirüs salgını nedeniyle tarımın değeri bir kez daha anlaşılmıştır. Devletimiz özellikle Sakarya bölgesinde tarım yapan çiftçimize tüm illerden ayrı değerlendirerek desteklemesini istiyoruz. Çünkü Sakarya bir tarım şehri ve ekili alanların ve tarım ile uğraşan çiftçimizi kaybetmek istemiyoruz.  Bugün Dünya Çiftçiler Günü bu vesileyle de çiftçinin daha rahat ve huzur içinde tarım yapabildiği bir dönem dileğiyle bütün çiftçilerimizin Çiftçiler Günü kutlu olsun” dedi.

Yorumlar (0)