banner2

banner1

banner22

“Çiftçiler bir gün değil, her gün hatırlansın”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde tarlada çalışarak üretim yapan çiftçiler, “Tarıma daha çok destek verilsin.” dediler.

GÜNDEM 14.05.2020, 13:16 Editör: Ebru Bulut
“Çiftçiler bir gün değil, her gün hatırlansın”
banner48

“TARIM GERİLEMİŞ DURUMDA”

“Bizim devlet büyüklerimizden tek isteğimiz tarıma, tarım işçisine biraz daha değer versinler” diyen tarım işçisi Ebru Eder, “Ramazan günü sabah saat 07.00’de tarlaya geldik çalışıyoruz. Şu an koronavirüs salgınından dolayı eşim çalışamıyor. Ben de çocuklarla birlikte geldim. Ne iş bulursak çalışıyoruz. Ramazan demeden geliyoruz, sabahtan çalışmaya başlıyoruz. Ramazan’da oruçlu oruçlu tarlada çalışmak zor oluyor, ama mecburuz. Bugün çocuklar için sokağa çıkmak serbest olduğu için, çocukları da getirdik. Koronavirüs nedeniyle tarım da biraz sıkıntılı. Ekim için pek çıkmıyorlar. Biz önceden sabahtan başka işe, öğleden sonra başka işe giderdik, ama şu anda dört günde bir iş çıkarsa şükrediyoruz. Tarım çok fazla gerilemiş durumda. Bizim devlet büyüklerimizden tek isteğimiz tarıma, tarım işçisine biraz daha değer versinler” dedi.

“YETERİNCE DEĞER VERİLMİYOR”

Abdurrahman Ülker, “Çiftçiler bir gün değil, her gün hatırlansın. Tarım bir gün hatırlanacak, daha sonra çiftçi sıkıntılarıyla baş başa bırakılacak. Tarıma yeterince değer verilmiyor. Girdi maliyetleri çok yüksek. Tohum aldın, ektin bunun gübrelemesi, tarlanın sürülmesi gerekiyor. Çiftçi ektiği ürünü elinden çıkarana kadar zaten ekinin parası bitmiş oluyor. Çiftçi artan girdi maliyetlerine nasıl yetişecek, altından kalkacak?  Ramazan ayında gelip oruçlu oruçlu çalışıyoruz. Ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çiftçiye değer verilmiyor. Koronavirüs tarıma hiçbir etki etmedi. Devletimizden beklentimiz tarım ile uğraşan vatandaşları biraz daha desteklemeleridir.” şeklinde konuştu.

“ELLERİMİZLE TOPRAĞI İŞLİYORUZ”

“Ellerimizle toprağa işliyoruz” diyen İsmail Kesikbaş, “Bizler sabahtan akşama kadar ellerimizle toprağı işleyerek ekmek paramızı kazanmaya çalışıyoruz. Fakat girdi maliyetleri o kadar yüksek ki, borç aldığımız gübre, mazot parasını ürünümüzü sattığımız zaman ödüyoruz, elimizde yine bir şey kalmıyor. Biz bir gün hatırlanmak istemiyoruz, sıkıntılarımızın çözülmesini istiyoruz” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri

Yorumlar (0)