banner2

banner1

banner22

'Çiftçi borçlarını ödeyemiyor'

Sakarya Ziraat Odaları Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, 2020 yılı Ocak ve Eylül ayında çiftçinin bankalara olan borcunun 1 milyar 648 milyon 555 bine ulaştığını ifade ederek; “Çiftçi bu borçların faizlerini bile ödeyemiyor. Sonuç olarak da icralar gelmeye başladı” dedi.

GÜNDEM 06.01.2021, 12:44 Editör: Gizem Demirsoy
'Çiftçi borçlarını ödeyemiyor'
banner48

AĞIR BORÇ YÜKÜ

Kredi borçlarını ödeyemeyen çiftçi, önümüzdeki tarım sezonunda ne yapacağını kara kara düşünüyor.  Sakarya Ziraat Odaları Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar ile çiftçinin sorunlarını ve devletten beklentilerini konuştuk. Bayraktar, “Tarım kredi kooperatiflerinin yüksek faizle çiftçiye kredi kullandırması, uzunca bir zamandır büyük sıkıntılara sebebiyet veriyor. Yaklaşık 5 milyar TL gibi bir borç oluştu bu şekilde. Sadece Sakaryalı çiftçinin banklara 2020 Ocak ve Eylül ayları arasında toplam 1 milyar 468 milyon 555 bin borcu var. Ocak ve Eylül ayları içerisinde 72 milyon 870 bin TL çiftçi borcu takibe düşmüş durumda” dedi.

KAZANÇLAR AZALDI

Mağdur olan çok sayıda çiftçinin olduğunu belirten Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir taraftan artan maliyetler, diğer taraftan da enflasyonla mücadele altında açıklanan düşük taban fiyatlar çiftçinin kazancını önemli derecede azalttı. Şartları zorlayarak üretim yapan çiftçi bir de kendi kuruluşu durumunda olan tarım kooperatifi gibi çiftçi kooperatifinden de yüzde 40’lara varan faiz oranlarıyla borçlanmak zorunda kaldı. Geçen süre içerisinde ödenemeyen borçlara bir de faiz yükü bindi. Mağdur olan çok sayıda çiftçimiz var” İfadelerini kullandı.

‘PAKETTE ÇİFTÇİ YOK’

Taleplerinin Cumhurbaşkanına iletilmesine rağmen sonuçsuz kaldığını söyleyen Bayraktar, “Hükümetten, çiftçilerimiz borçlarının yapılandırılması ve düşük faizle vadeye yayılması konusunda bir talebimiz oldu. Ziraat odaları olarak bölgelerindeki milletvekillerini bilgilendirdik. Bu talebimiz Cumhurbaşkanımızı, Hazine ve Maliye Bakanımıza, Tarım Bakanımıza iletildi. Bütün bunlara rağmen maalesef son açıklanan pakette çiftçilerimize yönelik herhangi bir kredi kullanımı ya da mevcut ödenemeyen kredilerin yapılandırması yönelik olumlu bir sonuç çıkmadı. Çiftçilerimize yönelik ekonomik bir tedbir ortaya çıkmadı. Bu da ayrı bir mağduriyet getirdi. Maalesef bugüne kadar bir sonuç alamadık” dedi.

SOSYAL SONUÇLARI OLUR

Şartlar bu şekilde devam ederse bir takım sosyal sonuçları da olacaktır diyen Bayraktar, “İnsanlar borçları sebebiyle içlerine düştükleri psikolojik şartlar nedeniyle intihar edebiliyorlar. Toplumda şiddet olayları artıyor. İnsanlar durduk yerde, keyifleri yerindeyken psikolojik bozukluğun içerisine düşmüyorlar. Ekonomik sıkıntılar kazancın azalması, borçların artması, icralarla karşı karşıya kalma gibi olumsuzluklar insanın psikolojisini bozuyor. Bu, bir taraftan intihar gibi telafisini mümkün olmayan sonuçlara götürürken, diğer tarafta aile içi huzursuzlukları, boşanmaları getiriyor. Dolayısıyla işin bu boyutu dikkate alınarak kredilerin yapılandırılması ve yeni kredilerin verilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İSNAFSIZ ŞEKİLDE

Tarım kooperatifleri kuruluş amacından çıktığını vurgulayan Ali Şener Bayraktar, “Tarım kredi kooperatifleri çiftçiye eziyet edilmek için kurulmamıştır. İnsafsız bir şekilde özel bankaların üzerinde bankalarla eş değer kredi kullandırılması tarım kredi kooperatiflerinin çiftçiye değil de kendine para kazandırdığının göstergesidir. Çiftçi kooperatiflerinin kurulma amacı çiftçiyi sömürmek değil, çiftçinin yanında olmaktır. Tarım kooperatifleri kuruluş amacından çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

‘ÇİFTÇİ FAKİRLEŞİYOR’

Çiftçilerin pandemi sürecine ve diğer ağır şartlara rağmen üretimlerine devam ettiğini söyleyen Bayraktar, “Hükümetin enflasyonla mücadelede baskı altında tutmaya çalıştığı gıda fiyatları sebebiyle üreticimiz hak ettiği fiyatlardan ürününü satamadı. Mesela sütte yaşanan olay… Maliyetlerimizi arttıran önemli girdilerden biri yem fiyatları ve doların artması.  Hükümet, TÜİK’in enflasyon kalemleri içerisinde bulunan süt fiyatlarının enflasyonu arttıracağı endişesiyle uzunca bir zaman fiyatları baskı altında tuttu. Ulusal süt konseyinin tavsiye fiyatı açıklamasının önünde engel oluşturdu. Bu artan üretim maliyetlerine göre eğer siz satış fiyatlarını arttıramazsanız ya kazanamaz duruma düşecekseniz, ya da az kazanacaksınız. Bu da fakirleşme demek. Pandemi sürecinde üreten, ürettiğini satan çiftçi maalesef artan maliyetler nedeniyle fakirleşti. Fakirleştiği için de borcunu ödeyemez hale geldi.  Sonuç olarak da icralar gelmeye başladı” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri / Nazile Akarsu


Yorumlar (0)