banner2

banner1

banner22

Çift mutasyon kabusu

Son dönemde mutasyonlar ile karşımıza çıkmayan devam eden koronavirüsten (Covid-19) kötü bir haber geldi. Belçika'dan gelen haber bilim dünyasını tabiri caizse alarma geçirdi.

GÜNDEM 11.07.2021, 10:04 Editör: Aysima Kortak
Çift mutasyon kabusu
banner48

Koronavirüs salgının ilk günlerinden beri bilim dünyası Covid-19'a çare bulmak için sayısız araştırmaya imza attı. Bunun neticesinde pek çok aşı geliştirilmiş durumda. Dünya genelinde 3 milyar dozdan fazla aşı yapıldı. Tabiri caizse bu adımlar ile uzun bir sürenin ardından tünelin ucundaki ışığı görmeye başladık. Ancak virüs mutasyona uğrayarak bilim dünyasını zorlamaya devam ediyor. Koronavirüs şimdiye kadar Delta, Lambda ve Delta Plus gibi pek çok varyant ile karşımız çıktı.

ÇİFT MUTASYON GÖRÜLDÜ

Ancak Belçika'dan gelen bir haber bilim dünyasını tabiri caizse alarma geçirdi. Zira ilk defa bir hastada çift mutasyon görüldü. İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yer alan habere göre, Belçika'da bir kadına koronavirüsün Alfa ve Beta varyantının aynı anda bulaştığı ortaya çıktı.

DOKTORLAR KURTARAMADI

Konu ile ilgili beklenen açıklama geldi. Yetkililer aşı olmayan 90 yaşındaki hastanın kurtarılamadığını duyurdu. Açıklamada oksijen seviyesi başta iyi olan hastanın durumunun kısa sürede kötüleştiği ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi. Bilim insanları bu duruma (aynı anda Alfa ve Beta ile enfekte olma) pandeminin başından beri ilk defa rastladı. Zira bu çift mutasyon ile hasta olan ilk resmi vaka olarak kayıtlara geçti. Talihsiz kadının nasıl iki farklı mutasyon ile aynı anda enfekte olduğu şimdi bilim dünyasının merceğinde. İlk tahmin hastanın iki farklı kişiden benzer zamanda bu varyantları aldığı şüphesi.

VARYANT PANİĞİ: HANGİ AŞI NE KADAR KORUYOR?

Koronavirüs son dönemde varyantlar ile gündemde. Koronavirüsün ilk kez Hindistan'da görülen ve 'Delta' adı verilen tipi tüm dünyada yayılmaya ve vaka sayılarını artırmaya devam ediyor. Bu varyant ülkemizde de görüldü. Haliyle son dönemin en merak edilen sorusu da 'Aşılar bu varyanta karşı ne kadar etkili?' İşte aşıların Delta'ya karşı koruma oranları...

Pfizer'in İsrail'deki tıbbi direktörü Alon Rappaport, BioNTech ile birlikte ürettikleri aşının Delta varyantına karşı yüzde 90 etkili olduğunu açıklamıştı.

Bu oran yeni çalışmalar sonrası azaldı. Reuters'ta yer alan bilgiye göre, İsrail, yeni enfeksiyonları ve semptomatik vakaları önlemede Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının etkinliğinin azaldığını ancak ağır vakaları önlemede hâlâ oldukça etkili olduğunu açıkladı.

Sinovac sözcüsü Liu Peicheng, Covid-19 aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğunu duyurdu. Peicheng, Reuters'a yaptığı açıklamada aşılananlardan alınan kan örneklerine dayanan ön sonuçların, Delta varyantına karşı nötralize edici etkide üç kat azalma gözlemlendiği bilgisine yer verdi.

3’ÜNCÜ DOZ KORUYUCULUĞU ARTIRIYOR

Peicheng, üçüncü doz aşı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Peicheng, üçüncü doz uygulamasının, Delta varyantına karşı daha güçlü ve daha dayanıklı antikor reaksiyonunun ortaya çıkmasına yardımcı olacağını belirtti. Delta varyantı ile ilgili son açıklama ise Moderna'dan geldi. Moderna, Covid-19 aşısının laboratuvar testlerini tamamladı. Şirket ikinci aşı dozunu aldıktan bir hafta sonra sekiz hastadan kan örnekleri aldı ve onları birden fazla varyanta maruz bıraktı. Aşı, Delta varyantı da dahil olmak üzere test edilen tüm varyantlara karşı yüksek düzeyde nötralize edici antikor üretti. Yapılan resmi açıklamaya göre, antikor seviyeleri Delta varyantına karşı sadece 2,1 kat düştü.

Yorumlar (0)