banner2

banner1

banner22

CHP’den 81 ilde ortak basın açıklaması

CHP’nin 81 ildeki örgütü, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Birleşmiş Devletler tarafından kabul edilişinin 72’nci yılı nedeniyle ortak yazılı açıklamada bulundu.

GÜNDEM 10.12.2020, 13:07 Editör: Gizem Demirsoy
CHP’den 81 ilde ortak basın açıklaması
banner48

CHP 81 ilde ortak basın açıklaması yayınlandı. Yapılan açıklamada İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Birleşmiş Devletler tarafından kabul edilişinin 72’nci yılı olduğu belirtildi. Tüm illerde CHP tarafından yazılı olarak yayınlanan basın açıklamasında, beyannamenin yıldönümünde, ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten, COVİD-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkının kullanılabilmekten çok uzak olduğu vurgulandı.

YAZILI AÇIKLAMA

Yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “içinde yaşadığımız tem ada rejimi, hukukun üstünlüğünün değil, üstünlerin hukukun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte ülkemize hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Ülkemizin hak ve özgürlükler karnesi, eşit-özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından, hek etmediğimiz bir utanç tablosudur” denildi.

İKİNCİ ÜLKE TÜRKİYE

Açıklamada son 10 yılda Türkiye’nin ‘Özgür olmayan ülkeler’ kategorisinde yer aldığı ve özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düştüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda 9 bin 250 kişiyle ülkemizin ikinci sırada olduğu ileri sürüldü. Anayasa Mahkemesinin Temmuz 2019 kararına rağmen OHA Komisyonu tarafından Barış Bildirgesine imza atan akademisyenlerin görevlerine iade edilmediği, KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrası takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşların, yargı önünde aklanmasına rağmen görevlerine iade edilmedikleri ifade edildi.

Yorumlar (0)