banner2

banner1

banner22

Çepniler bir araya geldi

Geçtiğimiz Pazar günü Balıkesir Bahçedere Kavakbaşı Mahallesi’nde açılışı yapılan Şehit Köse Süleyman Hz. Makam Anıtı Açılışına Türkiye’nin her yerinde yaşayan Oğuz Çepni Boyu temsilcileri katılım sağladı.

GÜNDEM 24.08.2021, 16:44 Editör: Bartu İnce
Çepniler bir araya geldi
banner48

Gerçekleşen açılış törenine Balıkesir’de yaşayan kırkın üzerinde Çepni köyü temsilcilerinin yanı sıra  İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sakarya, Denizli, İzmit, Erzurum, Balıkesir, Çanakkale, Amasya, Balkanlar’dan Çepni Boyu temsilcileri katıldı. Makam Anıtı Açılışı programı sunumunu Bergama Köse Süleyman Çepni Derneği Başkanı Ferdi Kılınç yaptı. Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan için şehit düşmüş bütün şehitlerimize bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından tanıtım, protokol konuşmalarına geçildi.

DUALARLA AÇILIŞ GERÇEKLEŞTİ

Açılışın organizasyon sorumlusu Sırrı Oğuz ve Bahçedere, Kavakbaşı Mahalle Muhtarı Mücahit Yüksel’in konuşmaları ve tarihçi Akademisyen yazar Aydın Ayhan, Köse Süleyman Hz.’nin tarihsel sürecini konuşmasından sonra kürsüye Balıkesir Merkez 6 Eylül İlçe Belediye Başkanı Hasan Avcı halka selamlama konuşması yaptı. Daha sonra Köse Süleyman Makam Anıtı, Dede Mustafa Oğuz, Dede Seyfi Oğuz, Dede Musa Kılınç'ın yakın tarihte rahmetli olan İzmir Çepni Derneği Başkanı Gökhan Kutal için ve Ecdad ve ulusumuzun birliği adına dualarla Köse Süleyman Makam Anıtı açılışı gerçekleşti.

  

KOMİSYON OLUŞTURULDU

Açılıştan sonra bütün katılımcılara yemek ve Aşura ikramı yapıldı. Türkiye’nin farklı İl ve bölgelerden gelen Oğuz Çepni Boyu temsilcileri ile birlikte sağlık, pandemi kurallarına uygun olarak açık havada 5.Oğuz Çepni Boyu Birliği çalıştayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıyı yönetmesi için Hüseyin Koca divan başkanı seçildi. Toplantıda bütün katılımcılara sırayla söz verildi. Katılımcıların çoğunluğu birliğin Federasyon çatısı altında kurulmasını, kurulum ve tüzük hazırlığı için komisyon kurulmasını ve kurulum sürecinin resmiyete kavuşturulması yönünde görüş bildirince divan başkanı komisyon teşekkülü için isim önerisi istedi. Bunun üzerine ortak isimler ve farklı illerden temsilcilerle komisyon oluşturuldu. Hazirunun onayına sunulan isimlerden oybirliği ile komisyon oluşturuldu.

Tüzük komisyonunun çalışmalara hemen başlamasına ancak 18 Eylül de İzmir’de yapılacak çalıştaydan sonra resmi olarak harekete geçilmesi benimsendi. Tüzük çalışması ve Çepni Federasyonu kurulması için Oluşan komisyon aşağıdaki isimlerden oluşturuldu.

1- Harun Özdemir, Trabzon, İstanbul   

2- Ferdi Kılınç, İzmir    

3- Mesut Altunbaş, Gaziantep 

4- Mustafa Oğuz, Balıkesir   

5- Yaşar Saka, Sakarya   

6- Hüseyin Koca, Ordu, İstanbul  

7- Yolcu Bilgiç, İzmir  

8- Bilal Yücebaş, Van    

9- Mehmet Yaşar Büyükbayrak, Urfa 

10- Cihat Uygun, Sinop, İstanbul 

11- Metin Demirbaş, Giresun, İstanbul  

12- Muharrem Dalgıç, Ordu, İstanbul  

13- Sırrı Oğuz, Balıkesir, Ankara 

14- Fikret Poyrazoğl, Balkanlar, İstanbul

15- Hürriyet Cemal Özkaynak, Niğde, Ankara.

                                                                                                                                                                             

Yorumlar (0)