banner2

banner1

banner22

Çarşıda bayram bereketi

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala çarşı-pazarda yaşanan hareketlilik esnafın yüzünü güldürdü. Pandemi döneminde oldukça sıkıntılı günler geçiren esnaf, bayramın bereketiyle geldiğine dikkat çekerek, “Uzun süre sonra yüzümüz gülüyor” dedi.

GÜNDEM 16.07.2021, 09:11 Editör: Nisa Çoban
banner48

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU    

“ALIŞVERİŞİ ÖZLEDİLER”

Normalleşme ile birlikte işlerin yoğunlaştığını belirten Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, “Normalleşme ile birlikte işlerimizde hatırı sayılır bir düzelme oldu.  Vatandaşların yoğun bir ilgisi var. Adapazarı merkezde gördüğüm kadarıyla insanlar alışveriş yapmayı özlemişler. Pandemi dolayısıyla insanlar alışverişini ertelediği için şu an için işlerimiz çok iyi. Uzun süre sonra yüzümüz gülüyor” dedi.

“BEKLENTİMİZİN ÜZERİNDE”

55 yıldır esnaflık yapan İsmail Eminler, “1 Haziran’dan itibaren hafta sonunun açılması ile birlikte bizim ticari seyrimizde artış oldu.  Özellikle geçen sene ertelenen düğünlerin bu seneye sarkması ile birlikte düğün ekonomisinin ticaretimize bir yansıması oldu. Gurbetçi dediğimiz yurt dışından gelenler de Sakarya’da çok fazla. Onların da ilimizden alışveriş yaptığını görüyoruz. Paralarının da son dönemde çok daha değerli olduğunu varsayarsak, beklentimizin üstünde yoğun bir ticaret yaşıyoruz” dedi.

“TÜKETİCİ ARTIK BİLİNÇLİ”

Eminler, “Ürünlerde zam oldu, fakat toplum bunu gayet normal karşılıyor. Onu da anlamış değilim aslında. Çok zam geldi derken müşterilerimiz halen kolaylıkla alışveriş yapıyorlar. Esnaflarımız bu durumda ticaret yapabilmeye hazırlıklı ve moralli olsunlar. Ülkemiz hala fırsatlar ülkesi olma vasfını sürdürüyor. Kendi sektörleriyle ilgili pozisyon almaları lazım. Servisten, vitrinin düzenine kadar iyi kontrol etmeleri gerekiyor. Artık karşımızda daha bilinçli bir tüketici var” dedi.

“PİYASADA CANLANMA VAR”

“Bayram sonrası da bu yoğunluğu yaşamak istiyoruz” diyen Osman Günbatan, “Pandemi sürecinde ciddi sıkıntılar yaşadık. Sadece bizim sektör değil, ticaretle uğraşan herkes pandemi sürecinde ciddi sıkıntı yaşadı. Özellikle küçük esnaf bu süreçte çok fazla etkilendi. Pandemi süreci bitip, normalleşmeye döndüğümüz zamandan itibaren piyasada bir canlanma yaşanmaya başladı. Tabii bu canlanmada bayramın çok büyük etkisi var. Asıl önemli olan bayram sonrası bu canlılığın devam edip-etmemesi. İnşallah bayram sonrası da işlerimiz bu şekilde iyi olur” ifadelerini kullandı.

“OLUMLU YÖNDE İLERLİYOR”

Ramazan Bayramı’na kıyasla işlerin iyi gittiğini belirten Enes Öztürk, “1 Temmuz itibariyle pandemiye göre yoğunluğumuz başladı. Yasaklarda insanların evlere kapanma sonrası vatandaşlar kendilerini alışverişe bıraktılar. Vatandaşlar çarşıya, pazara çıkmaya başladı. İşlerimiz şu anda olumlu yönde gidiyor. Ramazan Bayramı’nda işlerimiz durmuştu. Dükkanlarımız kapalıydı ve gelir kaynağımız yoktu. Şu an daha hareketli ve olumlu bir yönde ilerliyor. İnşallah artarak devam eder” dedi.

Yorumlar (0)