banner2

banner1

banner22

Çamurdan elektrikte Uslukol imzası

Tokat Belediyesi atıksu arıtma tesisinden elde edilen çamurdan elektrik üretecek. Yıllık 44 milyon kilovatsaat enerji üretecek tesisin ekipmanlarını Sakaryalı Uslukol imal edip montajını gerçekleştirdi

GÜNDEM 25.01.2021, 19:43 Editör: Ebru Bulut
banner48

Tokat Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin yanında kurulan tesislerde, Türkiye'de ilk defa yerli ve milli olarak üretilen dönerli yakma kazanı kullanılacak. Tesiste, yıllık 44 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanıyor. Yapımı yüzde 98 oranında tamamlanan tesis şubat ayında elektrik üretimine başlayacak.

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Atık sudan elde edilen çamurla elektrik üretiminin gerçekleşenini söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "4 aydır bir çalışmanın içerisindeyiz. Atık sulardaki çamurların ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlarız diye bir çalışma yaptık. Buradaki atık çamurları yakmak suretiyle elektrik üretilmesi yapılması hakkında hazırlık yapıldı. 4 ay önce bir yap, işlet, devret modeli ile bir çalışma başlattık. Şu an çalışmaları devam ediyor. Şubat ayı içerisinde faaliyete geçecek. Bu çalışma ile hem Tokat Belediyemize bir fayda oluşacak, hem de bu çamurlar doğaya bırakılmayacak. Bir bakıma da çevreci bir proje, sıfır atık anlamında da olumlu bir proje." dedi.

 “11 MİLYON DOLARLIK YATIRIM”

Çamuru yakmada kullanılacak yerli ve milli olarak üretilen kazanın ilk defa bu projede yer alacağını ifade eden proje danışmanı Uğur Öztürk, "Bu tesisimiz biyokütle enerji tesisi, senelik 44 milyon kilovat saat bir enerji üretimi planlanmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 20-25 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Yaklaşık 11 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Tokat Belediyemize ait arıtma tesislerindeki çamuru ve orman ürünlerini kullanacağız. Tesisimizin ilk ünitesi kazan ünitesidir. Kazanımız yerli üretimdir ve ilk defa da bu tesisimizde kullanılacaktır" diye konuştu.

SAKARYALI FİRMA

Ülke gündeminde geniş yer bulan çamurdan elektrik üretecek tesiste Sakaryalı Uslukol firmasının imzası bulunuyor. Sakaryalı Uslukol Kazan ve Termofisher firmaları çamur yakma kazanını imal edip Tokat’ta montajını yaptı. Tesisin toplam hacminin yüzde 80’i Sakaryalı firma tarafından kurulmuş oldu. Çamur kazanını Sakarya’da ki tesisinde üreten firma 26 TIR ile nakliyesini gerçekleştirdi. Tokat’ta tesisin bulunduğu bölgede montajını da yapan Sakaryalı Uslukol, ülke gündeminde geniş yer bulan çamur kazanıyla göğsümüzü kabarttı.

Yorumlar (0)