banner2

banner1

banner22

Bostancı’dan açıklama

Sakarya Milletvekillerinin sosyal medyadan gelen yorumlar sonrasında morallerinin bozulduğunu ve heveslerinin kırıldığı açıklamaları üzerine, Sosyal Medya Uzmanı Öğr. Gör. Dr. Mustafa Bostancı açıklama yaptı.

GÜNDEM 17.01.2020, 12:30 Editör: Aysima Kortak
Bostancı’dan açıklama
banner48

GENİŞ KİTLELERE ULAŞILIYOR

Bostancı, “Kamuoyuna mâl olmuş isimler şüphesiz medyada ve özellikle sosyal medyada daha çok konuşulan insanlardır. Her açıklamaları toplumun farklı kesimleri tarafından değerlendirilmektedir. Geçmişte tepkisini ekrana ya da gazeteye karşı sesli bir şekilde dile getiren tüketici, şimdilerde internet ve sosyal medya sayesinde tepkisini yazılı olarak dile getirebilmekte, geniş kitlelere ulaştırabilmektedir” dedi.

BÜYÜK TEPKİLERLE KARŞILANIYOR

Bostancı, “Kimi zaman dil sürçmeleri ve yanlış anlaşılmalar, kimi zaman da sıradan bir fotoğraf karesi sosyal medyada büyük tepkilerle karşılanmaktadır. Siyaset, sanat, spor ya da iş dünyasından popüler bir ismin yaptığı paylaşım, Twitter’da gündem olmaya kadar giden boyutlara ulaşabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç husus sıralanabilir” ifadelerine yer verdi.

KAMUOYU BİLGİLENDİRİLMELİDİR

Gündeme dikkat edilmesinin altını çizen Bostancı, “Sosyal medyayı daha profesyonel kullanmak ve kriz yönetmek için mutlaka danışmanlık alınmalıdır. Yayılan yanlış bilgiye karşı formel bilgi kanallarından kamuoyu bilgilendirilmelidir. Paylaşım yapmak, fikir beyan etmek konusunda acele edilmemelidir, tekrar tekrar kontrol edilmelidir. Paylaşım yapmadan önce toplumsal hassasiyetler ve gündemin nabzı dikkate alınmalıdır” dedi.

SOSYAL MEDYADA KÖTÜLÜK ÖRGÜTLÜDÜR

Bostancı, “Bütün bunların yanı sıra, siz her ne kadar dikkat ederseniz edin, sosyal medyada kötülük örgütlüdür. Belirli gruplar, güç odakları, topluma mâl olan insanlara karşı itibar suikastlari düzenlemektedir. Geçmişte medya üzerinden gerçekleştirilen bu tür girişimler, şimdilerde sosyal medya üzerinden gerçekleştirilmektedir” dedi.

ALGI OPERASYONLARI

Bostancı, “Bilginin çok hızlı yayıldığı bir çağda, her ne kadar yalancının mumu yatsıya kadar yanmasa da, yalan bilgi doğru bilgiden 6 kat daha hızlı yayılmaktadır.  Ülkemize, kurumlarımıza ve kamuoyuna mâl olmuş kişilere karşı algı operasyonları yapılmaktadır. Bu tür olaylar kişinin lehine de sonuçlansa kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Kişinin yaptığı işe, hassasiyet gösterdiği konuya ilişkin motivasyonu düşebilmekte, hatta tamamen kaybolabilmektedir” ifadelerine yer verdi.

SAHTE HESAPLAR

Bostancı sözlerini, “Sosyal medyada yaşanan kamuoyunu yanlış bilgilendirme, yönlendirme, küfür, hakaret gibi olumsuz davranışların yaptırımları vardır. Paylaşımı yapan hesap düzeyinde sosyal medya platformunun uygulayabileceği “paylaşımı veya yorumu kaldırma, hesap kapatma vb.” yaptırımlar vardır. Sosyal medya platformunun da ötesinde ise adli süreçler başlatılabilir ve ilgili olumsuz paylaşımı gerçekleştiren hesap sahibi hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Hukuki süreçlerin başlatılabilmesi için hesabın sahibine ulaşabilmek gerektiğini unutmamak gerekir. Nitekim birçok algı operasyonu yurtdışından yönetilen sahte hesaplarla gerçekleştirilmektedir” ifadeleriyle noktaladı.

Adapazarı Akşam Haberleri / İsmail ERKEN

Yorumlar (0)