banner2

banner1

banner22

Bisiklet şehri Sakarya

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ayçiçeği Bisiklet Vadisi içerisinde hayata geçirilecek Bisiklet Müze ve Kafe projesi TBB tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen Belediyeler İçin Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışmasında ödülün sahibi oldu. Başkan Ekrem Yüce, ödülü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun elinden aldı.

GÜNDEM 17.09.2020, 17:47 Editör: Gizem Demirsoy
Bisiklet şehri Sakarya
banner48

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen Belediyeler İçin Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Proje Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, ödül alan belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen törende Büyükşehir Belediyesi’nin Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde uygulamaya alacağı Bisiklet Müze ve Kafe Projesi fikir ödülünün sahibi olurken, Başkan Ekrem Yüce ödülü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun elinden aldı.

BİSİKLET ŞEHRİ SAKARYA

Başkan Ekrem Yüce, ödül töreninin ardından yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Şehrimizde bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak, bisikletli ulaşımda farkındalığı arttırmak için azami bir çaba içerisindeyiz. Ekim ayı içerisinde ev sahipliği yapacağımız Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası da bizim için çok özel bir anlam ifade ediyor. Aynı zamanda Karadeniz Sınır Ötesi İş Birliği kapsamında ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi ile de Avrupa Birliği’nden destek almaya hak kazandık. Bisikletli ulaşımı sadece spor ve sağlıklı yaşam için değil, turizm fırsatlarını da değerlendirmek istediğimiz bir alan olarak görüyor, özverili bir şekilde çalışma gerçekleştiriyoruz” dedi.

BİSİKLETLİ ULAŞIM YAYGINLAŞACAK

Başkan Yüce, “Şehir olarak da bisikletli ulaşıma elverişli bir iklime ve coğrafi şartlara sahibiz. Bisiklet yol ağımızı da genişletmek, toplu taşıma ile bisikleti entegre etmek, akıllı bisiklet uygulamasını yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdürecek, bisikletli ulaşımı teşvik edecek adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

BİSİKLET MÜZESİ KURULACAK

TBB tarafından fikir ödülüne layık görülen projenin detaylarını paylaşan Başkan Ekrem Yüce, “Ayçiçeği Bisiklet Vadisi içerisinde 400 metrekarelik alanda kullanıma hazır olan kafeterya binasını bisiklet temalı bir alana dönüştüreceğiz. Alan içerisinde bir de bisiklet müzesi kuracak, müzede bisikletin tarihi gelişimini ilgililerini aktaracağız. Gençler için cazibe merkezi haline getireceğimiz mekanda spor ve sağlıklı yaşam konusunda bilinç oluşturacağız.”

BU MEKANDA HER ŞEY BİSİKLETE DAİR OLACAK

“Bisiklet kafede bisiklet temalı bir kitaplık tasarlayacak ve içerisinde spor, sanat, tarih, dünya klasikleri gibi geniş yelpazede bir kütüphane oluşturacağız. Rol model oluşturacak ünlü sporcularla söyleşiler ve imza günleri düzenleyeceğiz. Pandemi ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirme seminerleri, atölye çalışmaları, model araç yapımı atölyesi,  bisiklet aksesuarları tasarım atölyesi,  bisiklet bakım ve tamir atölyesi,  bisiklet kampları ve açık hava sinema geceleri yapacağız. Ödülü tarafımıza tevdi eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanımız Fatma Şahin’e şükranlarımı sunuyor, emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)