banner2

banner1

banner22

Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok

Sakarya Mor Dayanışma Derneği, Pınar Gültekin cinayeti ve İstanbul Sözleşmesi için Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Mor Dayanışma Derneği Sakarya Temsilcisi Sevda Öz, “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, tüm kadınlar özgürlüğe varmadan isyanımız dinmeyecek” dedi.

GÜNDEM 22.07.2020, 20:03 Editör: Aysima Kortak
Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok
banner48

KABUL ETMİYORUZ

Sevda Öz, “Pınar Gültekin'in Cemal Metin Avcı tarafından katledildiği haberini aldık. Bizler haberlerde katillerin isimlerini yazmaktan kaçınan zihniyeti kabul etmiyoruz. Tekrarlıyoruz Pınar’ı katleden şahıs Muğla’ da ‘Cüce’ isimli mekanın sahibi olan Cemal Metin Avcı’dır. Her gün bir başka kadınının katledildiği haberini alıyoruz. Nerede olduğumuz, ne giydiğimiz, ne içtiğimiz uygulanan şiddetten daha önemli hale getirilerek failleri aklayamazsınız. Biz kadınlar ‘Yaşamın ta kendisiyiz’ diyerek erkek şiddetini önleyen, müdahale eden İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyoruz.” dedi.

“ERKEK FAİL DESTEKLENİYOR”

Öz, “Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı’nın ‘Onu çok sevmiştim. Öldürme niyetim yoktu. Kıskançlık krizine girdim. Yakalanacağımı bilmiyordum’ sözleri de sosyal medyada bazı kişilerce ‘Evine gelmeyi kabul ediyorsa ne olduğu apaçık bellidir’ sözleri bizlere İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284’ü iptal etmeye çalışan eril zihniyet ile iyi hal indirimi alan, af yasası ile çıkan, namus algısı yaratıp cezai indirim alan failleri hatırlatıyor. Erkek şiddetinin bu denli aleni bir hal almasında erkek yargı, erkek devlet ve tüm kurumları fail kadar suçludur. Kadın cinayetlerinin faili İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini isteyenlerdir. Kadın cinayetlerinin faili erkek yargıdır. Kadın cinayetlerinin faili patriarkaldir” diye konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

Öz, “İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışmak, uygulamamak biz kadınların hayatlarını ellerinden alıyor. Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, tüm kadınlar özgürlüğe varmadan isyanımız dinmeyecek! Bu memleketin kadın mezarlığına çevrilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi / Nazile Akarsu

Yorumlar (0)