banner2

banner1

banner22

“Binlerce vatandaşa mezar olacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya’nın yaşamış olduğu sorunlarla ve kentsel dönüşümle ilgili açıklamalarda bulundu. CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Sakarya’yı yönetenler Sakarya’daki deprem olgusunu bilmeyen kişilerdir” dedi.

GÜNDEM 25.08.2021, 10:52 Editör: Bartu İnce
“Binlerce vatandaşa mezar olacak”
banner48

DEPREMİ BİLMEYEN KİŞİLER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya’nın yaşamış olduğu sorunlarla ve kentsel dönüşümle ilgili açıklamalarda bulundu.  Kentsel dönüşümün bir an önce yapılması gerektiğini belirten Keleş, “Sakarya’nın en acil çözüm bekleyen sorunlarından biri deprem ve kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüme hemen bugün başlanması gerekiyor. Sakarya’yı yönetenler maalesef geçmiş depremlerde burada bulunmadılar. Ailelerinden kimse enkazın altında kalmadı, hepsi güllük-gülistanlık yaşadılar. Sakarya’yı yönetenler Sakarya’daki deprem olgusunu bilmeyen kişilerdir.  Sakarya’da 7 bin hasarlı bina, 23 bin konut var. Önümüzdeki 7 yıl içerisinde çok büyük bir deprem bekleniyor. Eğer tedbirler alınmazsa, bu binalar binlerce vatandaşımıza mezar olacaktır” ifadelerini kullandılar.

“TEŞVİK EDİLMESİ GEREKİYOR”

“Toprağa yatırım yapılması için vatandaşın teşvik edilmesi gerekiyor” diyen Keleş, “Çözülmesi gereken ikinci mesele ise Sakarya, Türkiye’yi doyuracak topraklara sahip. Bu toprakların bir an önce faaliyete geçmesi, tarımın tekrar yeşermesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın tekrar toprağa yatırım yapması için teşvik edilmesi gerekiyor. Vatandaşa gübre, tohum, mazot desteği verilerek teşvik edilmesi gerekiyor. Üçüncüsü ise doğal turizm alanlarımızı bir an önce faaliyete geçirmemiz gerekiyor.  Sakarya doğa turizmi için önde gelen bir yer, ama yapılan bir şey yok ”ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞIN PARASINI YİYORLAR”

Keleş, “Sakarya’yı yönetenler ancak 2014 Büyükşehir kanunu neticesinde köylünün meralarını satmakla meşguldüler. Sakarya’yı yönetenler israf düzenini yapabilmek için belediyelerde şirket kurup, o şirketler üzerinden vatandaşın parasını gelişi güzel yemekle meşguller. Koronavirüs vaka sayıları artmaya başladı. Koronavirüs sürekli oluşabilecek ve vatandaşın alışması gereken hastalıklardan biri haline geldi. Türkiye’de sağlık sistemiyle, yoğun bakım üniteleriyle övünenlerin aslında sağlık konusunda ne kadar yetersiz olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

“BİZ HER ZAMAN HAZIRIZ”

Keleş, “Sanayi alanlarını tarımsal arazilere değil de, ikinci, üçüncü tarım alanlarına kurulması gerekiyor. İnsanların kentlere yönelmesini değil, insanların köye dönmesi için projeler üretmemiz lazım. Kapanan köy okullarına öğretmen atayarak açmamız lazım. Bir erken seçim olup-olmayacağını çok soruyorlar. Erken seçim olup-olmayacağına cevap vermemiz pek mümkün değil, ama biz Sakarya İl Başkanlığı olarak bir erken seçim olasılığını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. ‘Biz her zaman zamanında seçim yaptık’ diyorlar. Aslında yalan konuşuyorlar. 2015 Kasım ayında genel seçimler oldu. 2018 Haziran ayında gene seçim yapıldı, yani 3 yıl içerisinde seçim oldu. Cumhurbaşkanımız bazen promterden konuşmayı unutuyor, kafası karışıyor. Biz her an erken seçime hazırız. Biz devleti her zaman sığınılacak bir baba olarak görüyorduk, ama bu aşamada vatandaşın devlete olan güveni çok azaldı. Ben bizi yönetenlerden rica ediyorum görevinizi adaletli, hak ve hukuka uygun bir şekilde yapın.  Adınız Adalet ve Kalkınma Partisi ama adaletten, kalkınmadan uzak bir şekilde yaşıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)