banner2

banner1

banner22

Bilim Kurulu üyesi yanıtladı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı canlı yayında kendisine yöneltilen "Aşı salgını bitirir mi bitirmez mi" sorusuna "Kabaca nüfusun yüzde 60'ını aşılarsak büyük başarı elde ederiz. Yüzde 90'ınını aşılarsak artık durdurduk diyebiliriz" yanıtını verdi.

GÜNDEM 07.12.2020, 09:53 Editör: Gizem Demirsoy
Bilim Kurulu üyesi yanıtladı
banner48

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Habertürk televizyonunda yayınlanan Açık ve Net programında koronavirüs aşısı üzerine değerlendirmelerde bulundu.

"YÜZDE 90'INI AŞILARSAK DURDURDUK DİYEBİLİRİZ"

Kendisine yöneltilen "Aşı salgını bitirir mi bitirmez mi?" sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Ateş Kara, "Kabaca nüfusun yüzde 60'ını aşılarsak büyük başarı elde ederiz. Yüzde 90'ınını aşılarsak artık durdurduk diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE ŞUBATTA NORMALE DÖNER Mİ?"

Programda gazeteci Nagehan Alçı kendisine bakanlıktan gelen bilgileri paylaştı ve Almanya'nın mart ayı sonuna kadar 11 milyon doz aşıya ulaşabileceğini aktardı. Türkiye'de ise şubat ayında 50 milyon doz aşıya ulaşılmış olacağını belirten Alçı, "Türkiye Şubat’ta normale döner mi?" şeklinde bir soru yöneltti.

"TAM NORMAL DEMEYELİM"

Tam bir normale dönüş olmayacağını aktaran Kara, "Tam normal demeyelim ama Türkiye'de ciddi anlamda koronadan çok fazla hasta kaybetmemeyi başarma şansına sahibiz. Eğer her şey olumlu gelişip bu aşıları yapabilirsek" dedi.

"ÇİN İSTEDİĞİMİZ MİKTARDA AŞIYI VEREMİYOR"

Konuşmasına devam eden Kara, "Türkiye'nin isteği bir an önce bu aşılara ulaşalım, hızlı gerçekleştirelim. Ama ana problem Çin de istediğimiz miktarda aşıyı veremiyor. Şu an dünyadaki hiçbir firma istediğiniz miktardaki aşıyı size çok hızlı veremiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)