banner2

banner1

banner22

Bilim insanlarından korkutan uyarı

Koronavirüs ile hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler ile ilgili korkutan bir açıklama geldi. Bilim insanları yurtdışında kullanılan bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izler tespit ettiklerini duyurdu. Araştırmayı yapan ekip bu durumun maskelerin bir bölümünü kapsadığını belirtti.

GÜNDEM 02.04.2021, 15:24 Editör: Ebru Bulut
Bilim insanlarından korkutan uyarı
banner48

Koronavirüse kaşı pek çok aşı geliştirilse de uzmanlar maske mesafe ve temizlik uyarılarını yineliyor. Pandemi ile hayatlarımızın bir parçası haline gelen maskeler ile ilgili oldukça ürkütücü bir gelişme yaşandı. Hamburg Çevre Enstitüsü'de görev alan bilim insanları bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izler tespit ettiklerini duyurdu. Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Michael Braungart, bazı maskelerin belirlenen standartlarda olmadığını belirtti.

"TEHLİKELİ SONUÇLARA GEBE"

Söz konusu maddelerde 'ölümcül' kimyasal izlere rastlandığının altını çizen Braungart şu ifadeleri kullandı; "Bu maskeler aracılığı ile ağzımızdan ve burnumuzdan soluduğumuz şey aslında son derece tehlikeli sonuçlara gebe"

'KOKU' İÇİN İNSAN SAĞLIĞI İLE OYNUYORLAR

Ekip standartların altında olan bu maskelerin yeni bir maske paketi açıldığında 'temiz' koku veren kimyasal olan formaldehit ve diğer kimyasalları içerdiği keşfetti. Braungart, "Bu maskeler Formaldehit ve hatta anilin bulduk ve maskeden gelen hoş olmayan kimyasal kokuları kapatmak için bilinmeyen yapay kokuların uygulandığını tespit ettik" dedi.

'MAVİ MASKE' UYARISI

Bilim insanı aynı açıklamasında mavi renkli maskelerin bir kısmında kobalt maddesi keşfettiklerini de sözlerine ekledi. Ekip yaptığı araştırmada Formaldehit'in yanı sıra 'tehlikeli' olarak sınıflandırılan florokarbonların açık kanıtlarını da tespit etti. Florokarbonlar insan sağlığı için son derece riskli olarak görülüyor ve bilim insanları son dönemde bu maddenin gereksiz kullanımının durdurulması için çağrıda bulunuyor.

Yorumlar (0)