banner2

banner1

banner22

Beyaz et fiyatları kırmızı eti geçecek

Beyaz et fiyatlarında yaşanan yükselişin önüne geçilemezken entegre firmalarının kar etmek için üretimi kıstığını belirten Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, “Böyle giderse beyaz et fiyatları kırmızı eti geçecek” dedi.

GÜNDEM 09.06.2021, 12:18 Editör: Ebru Bulut
Beyaz et fiyatları kırmızı eti geçecek
banner48

Kırmızı et alamayan dar gelirli için beyaz et de artık hayal oldu.  Entegre firmalarının kar etmek için üretimi kıstığını belirten Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, “Böyle giderse beyaz et fiyatları kırmızı eti geçecek” diye belirtti.

YANINA YAKLAŞILMIYOR

Beyaz et fiyatlarında yaşanan yükselişin önüne geçilemiyor. Marketlerde bütün tavuğun kilosu 16 ila 18 lira arasında satılırken, tavuk kanat 33-35 TL, tavuk but 22-25 TL, tavuk pirzola 23 TL’den tüketiciye sunuluyor.  Organik tavuğun kilosu ise 40 TL’ye kadar çıkabiliyor. Marketlerdeki etiket fiyatları ise her ay biraz daha artıyor.  Eskiden kırmızı et alamayan vatandaşların öncelikli besin maddelerinden biri olan tavuk ürünleri artık lüks olarak kabul ediliyor.

ÜRETİMDE DÜŞÜŞ VAR

Tavuk fiyatlarındaki yüksek tansiyonun nedenlerini anlatan Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, fiyatların yükselmesinin temel sebeplerinden birinin üretimdeki düşüş olduğunu dile getirdi. Sarı, “Üretici iki senedir zam almıyor. Entegre tavuk firmaları daha yeni üreticiye yüzde 5 gibi bir zam yaptılar. Bunun yanında entegre üretimi düşürüp, kapasiteyi azalttılar. Bu sefer ellerinde üretici fazlalığı oluştu. Bu nedenle üreticiyle alakalı bir dertleri yok; sen yapmazsan başkasına yaptırırım diyebiliyor” dedi.

“BAKANLIK İLGİLENMİYOR”

Pandemi döneminin üreticiyi çok zorladığını anlatan Sarı, “Dükkanı kapatıp da gidemiyoruz. Zarar edeceğimizi bile bile mecbur hayvan alıyoruz. Bakanlık maalesef bizden bihaber, bir yönetmelik çıkardılar ama arkasında duramıyorlar. Tavukçuluk sektörü bu aylarda çok zor durumda, kış ayları gelince daha da kötü olacak. İki-üç ay önce entegre firmalar üreticiye hayvan vermedi, insanlar o süreçte çok zor duruma düştü. Çiftliklerine hayvan koyamadılar. Entegreler de bu durumu fırsata çevirdiler; ‘işinize gelirse üretirsiniz’ diyorlar. Biz bu durumla ilgili bakanlığa gerekli şikayetleri yaptık, ama maalesef bakanlık bizimle ilgilenmiyor” şeklinde konuştu.

“YAŞAMAYAN BATSIN”

“Vatandaşın tek alabildiği beyaz etti, ama artık onu da alamıyor” diyen İlhan Sarı, “Bu işin sonu ne olacak biz de bilmiyoruz. Açıkçası sektörden çıkan insanların, kapanan işletmelerin yerine yenileri gelmiyor. Bunun için arz- talep dengesi daha da bozulacak. Vatandaş daha pahalıya yiyecek. Entegre firmalar pandemi döneminde daha az üreterek daha çok para kazanma yoluna gittiler. Daha önce üretim fazla olduğu için fiyatlar düşüktü; ama şimdi daha az üretiyorlar, daha fazla kar ediyorlar. Burada ezilen üretici oldu. Bizi savunacak kimse yok. Bir bakanlık vardı sanırım onların da başka işleri var. Şu an çiftçi kaderiyle baş başa bırakılmış durumda. Üreticinin giderleri çok arttı, her şeye çok fazla zam geldi. Bize diyorlar ki maliyetleri kısın. Açıkçası demek istedikleri ‘Yaşayan yaşayacak, yaşayamayan da batacak” ifadelerine yer verdi.

“DESTEK BEKLİYORUZ”

Sarı, “Birçok üyemiz evini ipotek ettirip çiftliğine yatırım yaptı. En son nokta çiftliğini, ekmek kapısını ipotek ettiriyor ve batıyor. Entegrelerin umurunda bile olmuyor. Onlar sadece gelirlerine bakıyorlar. Bakanlık yeni kümes yapımıyla ilgili destek veriyor, ama biz mevcut kümeslere hayvan koyamıyoruz. Çünkü entegreler hayvan vermiyor. Yeni çiftlik nasıl yapalım? Biz bakanlıktan destek bekliyoruz. Bu süreçte çok fazla üreticimiz çiftliğini kapatmak zorunda kaldı. İlimizde üretim yapan Şen Piliç 500 firmanın içerisinde 67’nci olmuş. Üretici batarken bu nasıl oluyor anlamıyorum. Bizim yaptığımız modern kölelikten başka bir şey değil” dedi.

“KIRMIZI ETİ GEÇECEK”

Fiyatların daha ne kadar yükseleceğini sormamız üzerine İlhan Sarı, “Biz 80 kuruşa tavuğun kilosunu üretiyoruz, ama markette 20 TL. Marketler burada muazzam para kazanıyor. Bir de market satamazsa entegre geri alıyor. Biz tavuğun kilosuna 70 kuruş kazanıyoruz, marketler 3 TL kazanıyorlar. Eğer çiftlikte tavuk ölürse entegre bize ceza kesiyor. Böyle bir sistem de biz ayakta kalmaya çalışıyoruz. Burada ezilen üretici ve vatandaş oluyor. Beyaz et bu gidişle kırmızı eti de geçecek” ifadelerinde bulundu.

Haber // Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi – Nazile Akarsu

Yorumlar (0)