banner2

banner1

banner22

Besin değeri yüksek

Kaynarca ilçesinde çiftçilik yapan 33 yaşındaki Hakan Altıntaş, Kaynarca ilçesinde ilk kez ekilen kanolanın hasadını yaptıklarını ve çok memnun olduklarını belirtti. Mısıra göre daha hızlı hasat edilen kanolanın besin değerinin de yüksek olduğu öğrenildi.

GÜNDEM 11.06.2020, 10:02 Editör: Ebru Bulut
banner48

Haber / Murat Hazer

HERKESE TAVSİYE ETTİ

Kaynarca İlçesine bağlı Karamanlar Mahallesinde bulunan 10 dönüm arazilerine hayvanlarını beslemek için deneme amaçlı kanola eken Hakan Altıntaş, “Bu sene ilk defa hayvanlarımıza yem bitkisi olarak kanola ektik. Çoğu insan bunu yağ bitkisi olarak bilir ama biz proteinlerinden dolayı ve yem maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı kaba yemi daha uyguna getirmek için böyle bir şey denedik. Çok memnunuz Kaynarcalı tüm çiftçilere bu bitkiyi tavsiye ederim. Özellikle besicilik yapanların bu kanolayı kullanmalarını ve denemelerini tavsiye ediyorum” dedi.

4 AYDA MAHSÜL ALINIYOR

Çiftlik hayvanlarına silaj olarak alternatif bir bitki olduğunu belirten Hakan Altıntaş, “Kanolayı 4’üncü ayda silaj yapabiliyoruz. Normalde bizim mısır silajlarımız 9’uncu ayda oluyor. 9’uncu aya kadar beklemektense 4’üncü ayda kanola silajını yapıp daha uygun maliyetlere getirebiliriz. Kanola yeşil silajlık yaparsan ortalama dönümde 4 ton mahsul veriyor. Kanolayı ekerken tohumunu kendin üretebiliyorsun. 100 dönüm yer ekmek için 1 dönüm yeri tohumluk bırakmak yeterli geliyor. Maliyetleri çok düşük protein değeri çok yüksek güzel bir bitki bunu her çiftçiye tavsiye ederim. En azından 1 dönüm ekip deneyebilirler” diye konuştu.

Yorumlar (0)