banner2

banner1

banner22

Berberler, kuaförler ve AVM'ler açıldı

Korona tedbirleri sonucu kapatılan birçok işletme bugün normalleşme kapsamında, kapılarını tedbirler çerçevesinde müşterilerine açtı.

GÜNDEM 11.05.2020, 10:31 Editör: Ebru Bulut
Berberler, kuaförler ve AVM'ler açıldı
banner48

BUGÜN İLK BÜYÜK ADIM ATILDI

Koronavirüse karşı Türkiye, göstermiş olduğu mücadelenin meyvelerini toplamaya başlıyor. Hükümet tarafından alınan tedbirler sonrası ölüm ve vaka sayılarındaki düşüş, Türkiye'nin normale dönüş adımlarını atmasına olanak verdi. Türkiye'nin normalleşme sürecinde bugün, önemli bir aşamaya geçiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünden itibaren uygulamaya konulacağını açıkladığı normalleşme adımları kapsamında, birçok işletme kapılarını açıyor.

AVM VE BERBERLER AÇILDI

Alışveriş merkezleri ve kuaförler bugün açıldı. Ancak virüs önlemleri nedeniyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Berber, kuaför ve güzellik salonları, 09.00-21.00 saatleri arasında çalışacak, müşterilere randevu sistemiyle hizmet verilecek. Salgında kapatılması yönünde’ tavsiye kararına uymayarak çalışmalarını sürdüren ve halihazırda açık olan 80 AVM ile birlikte ülke genelindeki AVM sayısı 436 olarak gerçekleşti. Bu merkezlere gidecek vatandaşlar, bir dizi tedbire uymak zorunda.

8 METREKAREYE 1 KİŞİ DÜŞECEK

Maskesiz müşteri AVM’ye alınmayacak. AVM'lerdeki mağazalara, 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınacak. Deneme kabinlerinde kalma süresi 10 dakikayla sınırlandırılacak. Müşteriler AVM'ye girmeden önce ateşleri ölçülecek. AVM'ler termal kamera ile izlenecek, vücut ısısı yüksek olan tespit edilebilecek. Müşterilerin mağazalarda 2 metre sosyal mesafe kuralına uyması sağlanacak. Yürüyen merdivenlerin her bir saatte bir dezenfekte edilmesine özen gösterilecek. AVM içindeki sinema salonları, spor salonları, restoranlar ve kuaförler kapalı kalacak. Kuaför ve güzellik salonlarında ise müşteriler randevu ile kabul edilecek. Müşterilere olabildiğince az personel ile hizmet verilecek. Kuaförlerde müşteriler birer koltuk boşluk bırakarak oturacaklar. İş yerinde satışa sunulan şampuan ve kozmetik gibi ürünler mümkün olduğunca cam tezgahın arkasına konacak, ortalıkta bulundurulmayacak.

Yorumlar (0)