banner2

banner1

banner22

Bayramı kızıyla geçirmek için…

Serdivan İlçesinde yaşayan 45 yaşındaki Mustafa Akçay isimli vatandaş, şehirlerarası seyahat kısıtlaması nedeniyle otobüsle seyahat izni alamayınca, kızını görmek için Sakarya’dan Çanakkale’ye bisikletle gitti.

GÜNDEM 01.06.2020, 10:12 Editör: Ebru Bulut
banner48

KIZINA GİTMEK İÇİN…                                 

Sakarya Adliyesi’nde Uzlaştırıcı olarak görev yapan 45 yaşındaki Mustafa Akçay, annesiyle birlikte Çanakkale’de yaşayan 14 yaşındaki kızı Hale Akçay’ı görmek için Ramazan Bayramı’ndan 2 gün önce yola çıkmak istedi ancak yolculuk için seyahat izni alamadı. Bunun üzerine bisikletle yola çıkan ve yaklaşık 2 gün süren yolculuk sonrasında Çanakkale’ye ulaşan Mustafa Akçay, bayramı kızıyla birlikte geçirdi. Eğitim nedeniyle yurtdışına çıkacak olan ve bu yüzden Sakarya’ya otobüsle geri dönen Akçay, gençlere hareketli olmayı tavsiye etti.

GÜNDE 12 SAAT BİSİKLET SÜRDÜ

14 yaşındaki kızının yanına gidebilmek için Sakarya’dan Çanakkale’ye yaklaşık 440 kilometre bisiklet kullanan 45 yaşındaki Mustafa Akçay, “Kızım annesiyle Çanakkale’de yaşıyor ve orada eğitim görüyor. Ramazan Bayramı’ndan 2 gün önce izin alamayınca bisikletle yola çıkmaya karar verdim. İlk molamı Karamürsel’de verdim. Daha sonra buradan tekrar yola çıkarak Mudanya üzerinden Bandırma ilçesine oradan da Çanakkale’ye geçtim. Günde ortalama 12 saat sürdüm ve yaklaşık 140 kilometre yol aldım. 2 gece konaklayarak Çanakkale sınırlarına ulaştım” dedi.

“VAZGEÇMEDİM”

Arkadaşlarının kendisinin başarabileceğine inanmamasına rağmen yolculuktan vazgeçmeyen Mustafa Akçay, “Yoldayken gelen telefonlarda arkadaşlarım bu yolculuğun kaçıklık olduğunu, anormal olduğunu belirtenler oldu. Bunu başaracağıma inanmayanlar oldu. Hatta annem geri dönmem için mesaj attı ama ben dönmedim ve kızıma gittim. Kızım 14 yaşında, ortaokul son sınıfa gidiyor. Hem bayramda yanında oldum hem de sınavlar öncesinde kızımı ders çalıştırdım. Araçla gidemeyince bu yolu seçtim. Atalarımız at sırtında Viyana’ya kadar gitmiş, bizde buradan Çanakkale’ye kadar bisikletle gittik. Profesyonel değilim ama bisiklet kullanıyorum. Her gün en az 1 saat kadar bisiklet kullanıyorum” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE TAVSİYE VERDİ

Gençlere bisiklet kullanmalarını ve hareketli olmalarını tavsiye eden Mustafa Akçay, “Yolculuğumda şehir girişlerinde polisler durdurarak benden imza aldı ve gittiğim noktada 14 gün karantina da bulunmamı istediler. Prosedürlerin gereğini yerine getirdik ve yolumuza devam ettik. 2 gün sürdü yolculuk ve amatör bir bisikletçi için fena bir süre değildi. Türk gençlerini bisikletlerle yollarda olmasını daha fazla görmek istiyoruz. Monoton hayattan kopalım, oyun konsollarından kopalım bisikletlerle yola çıkalım. Bu bir gereklilik, tarihten gelen bir vecibe” dedi.

Yorumlar (2)
Las palmas 12 ay önce
Bravo
Son Osmanlı 6 ay önce
Efsanesin sen