banner2

banner1

banner22

Bayram öncesi araç alacaklar dikkat!

Yaşanan pandemi süreci sıfır ve ikinci el araç piyasasında durgunluğa neden oldu. 1 Temmuz’da başlayan normalleşme süreciyle beraber oto galerici esnafı tarafından özellikle ikinci el araç piyasasının hareketlenmesi bekleniyor.

GÜNDEM 04.07.2021, 11:34 Editör: Ebru Bulut
banner48

Koronavirüs salgını ve sıfır araçlardaki çip krizi nedeniyle araç fiyatlarındaki artış durmak bilmiyor. Çip krizi nedeniyle sıfır araç üretimi yarı yarıya azalırken vatandaş artan fahiş fiyat sebebiyle ikinci ele yöneldi. Salgın döneminden olumsuz etkilenen oto galerici esnafı, piyasaların şuan durgun olduğunu dile getirirken bayram öncesi bir hareketlilik bekliyor.

‘FİYATLAR YUKARI TIRMANIYOR’

Fiyatların düşeceği yönünde bir beklenti olduğunu ama daha da yükselmesini beklediğini dile getiren oto galerici Mustafa Çulhaoğlu; “8 yıldır oto galericilik yapıyorum. Pandemi sürecinde işlerimiz daha canlıydı. Yasakların kalkmasıyla beraber işlerimiz durdu. İnsanlar tatile mi gitti ne olduysa. Para sıkıntısı da var. Bayram yaklaşmasına rağmen işlerimiz çok durgun. Şuan ne arayan var ne soran var. Pandemi dönemi içerisinde iyiydik. Araç alacaklara tavsiyem var. Sıfır araçlara 1 Temmuz’dan itibaren tekrar fark geldi. Şuan ikinci el araçlar için insanlarda fiyatların düşeceği beklentisi var ama aslında yukarı tırmanıyor. Sattığımız araçları biz esnaf olarak bir daha geri alamıyoruz. Bayram öncesi beklentimiz var. Şuan piyasada hareket olması lazım ama gözükür de bir şey yok.” dedi.

“PİYASADA HAREKETLENME BEKLENİYOR”

Kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle de araç satışlarında durgunluğun olduğunu söyleyen bir başka oto galerici Aykut Çarktan; “2012 yılından beri oto galericilik yapıyorum. Şuan pandemi süreciyle birlikte bir durgunluk vardı piyasada belirsizlikten ötürü. Sıfır araçların piyasaya sürülmemesi, bir yandan kredi faizlerinin de yüksekliğinden dolayı araç satışlarında bir durgunluk oldu. Fiyatların artması da buna çok etki etti. O yüzden yaklaşık Kasım Aralık ayından beri bir durgunluk vardı piyasada ama Temmuz ayında gerçekleşen beklentilerden dolayı ve kredi faizlerinde bir indirime gidilirse piyasada bir hareketlenme bekleniyor.” şeklinde konuştu.

‘ÇİP KRİZİ İKİNCİ ELE YANSIYOR’

Çip krizi yüzünden ikinci el araçlarında fiyatının yükseldiğini dile getiren Çarktan, yaptığı açıklamada, “Eylül ayı gibi sıfır araçların yine gelmemesinden ötürü çip olayı var gündemde. Sıfır araç üretimleri normal kapasitenin altında. O yüzden fiyat artışı bekleniyor. Bununda ikinci ele yansıması söz konusu. O yüzden piyasada bir belirsizlik söz konusu. Bayram öncesi araç alacaklar içinde şunu önerebiliriz. Şuan araç alımı için fırsat zamanı çünkü biz bile sattığımız arabaları tekrar satış için tezgahımıza koymak isterken aynı paralara yerine koyamıyoruz. Şuan araçların fiyatlarında yukarı yönlü bir artış söz konusu. Araç almak isteyenlerin bu ayı iyi değerlendirip bir an önce araç sahibi olmalarını tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ESNAFTAN FİYAT UYARISI!

İşlerinin pandemiyle beraber yüzde 40 düştüğünü söyleyen oto galerici esnafı Remzi Sarıoğlu ise, “Sakarya’da otomotiv sektöründe hizmet veriyoruz. Son beş yılı baz alırsak piyasadaki ÖTV artışıyla beraber vatandaşın otomobil sektöründe alım gücü düştü. Alım gücünün düşmesi 100 bin ve altı arabaların daha çok satışına sebep oldu. Daha kaliteli arabalar, 200 bin 300 bin bandındaki arabalar daha yavaş gitmeye başladı. Galerici esnafı pandemide yaklaşık 7 ay boyunca iş yapamadı diyebiliriz. Pandemiden sonra işler tabi ki biraz oturdu ama yine son beş yılı baz alırsak yüzde 40 seviyelerinde işlerimiz düştü. Şuan ki piyasanın açılacağını ve fiyatların artacağını düşünüyoruz. Araç alacak olan vatandaşlara tavsiyede bulunabiliriz. En yakın zamanda araçlarını alsınlar. Yaklaşık 2-3 ay gibi bir sürede araçların zamlanacağını düşünüyoruz.” dedi

Yorumlar (0)