banner2

banner1

banner22

Bayram öncesi alınacak önlemler netleşti

Kurban Bayramı öncesi kesimhanelerde hazırlıklar sürerken koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarını uygulamak adına alınması istenen önlemler de netleşti. Bu kapsamda kesimhanelerde kesim alanlarına siviller alınmayacak, parçalama ve paketleme sonrası etler sırayla teslim edilecek.

GÜNDEM 23.07.2020, 10:17 Editör: Ebru Bulut
banner48

RANDEVU YÖNTEMİYLE ÇAĞRILACAK

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 yılı Kurban Bayramı Hizmetlerinin Uygulanmasına yönelik tebliğ kapsamında kurban kesim alanları bayram öncesinde denetleneceği ve her firmanın kendi tesisini kesimler başlamadan önce dezenfekte ettirmesi gerektiği öğrenildi. Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle kesimhane alanlarına az sayıda kişinin randevu yöntemiyle çağırılması, girişlerde ateş ölçümü yapılması, 38 derece ve üstü ateşe sahip olanların ise hastanelere yönlendirilmesi kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda kesim alanlarına sivillerin girmesi kesinlikle yasaklanırken Kurban hissedarlarının tesislerdeki parçalama işlemlerine de müdahil olamayacağı ve paketlenen etleri sırayla almak için alana girebileceği öğrenildi.

“KURBANLAR KURA ÇEKİLEREK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK”

Serdivan İlçesi Selahiye Mahallesinde bulunan Islama Dünyası Besi Çiftliği isimli kurbanlık satış noktası ve kesimhane tesisi ortaklarından Muhammet Kurtuluş, “İlçe Tarım Müdürlüğü ve Müftülüğümüzün bildirdiği kurallara uyarak, kapıda ateş ölçerek, dezenfektan ve maske dağıtımı yaparak kesim yapacağız. Müşteriler arasındaki sosyal mesafeyi koruyacağız, kesim alanına müşterilerimizi alıp vekalet aldıktan sonra dışarı çıkartacağız ve bekleme noktasına alacağız. İkram yapamayacağız. İçerde kesilen kurban parçalama alanında parçalanıp hisselendirildikten sonra poşetlenecek. Kura çekilerek sahiplerine teslim edilecek. Kasaplarımızın hepsinin koronavirüs testleri de yapıldı. Yine Bayram sabahında da içeri girerken ateşleri ölçülecek, maskeleri ve eldivenleri verilecek. Bu şekilde kesim yapılacak” dedi.

“HİSSE SAHİPLERİNE PAKETLENEREK TESLİM EDİLECEK”

Kurdukları sistemle yerde kesildikten sonra kurbanlığın havaya kaldırılacağını ve parçalama alanına kadar elektrikli sistemle taşınacağını belirten Sinan Kurtuluş, “Hayvan yerde kesildikten sonra elektrikli sistemle havaya kaldırılacak, burada derisi soyulduktan sonra el değmeden parçalamaya gidecek. Burada hayvana verilen numara ile hayvan sahibi ya da hisse sahipleri kendi hayvanlarını görecek. Parçalama sonrasında özel hazırlanan kantarla hisse sayısı kadar ayrı tartılara koyulacak. Burada örneğin 7 hisse varsa; bu hisselere göre pay yapılıp burada paketlenecek ve hisse sahiplerine paketlenerek verilecek” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (3)
Yasin YILDIRIM 8 ay önce
Sizleri tebrik ediyorum
Yarbay 8 ay önce
Bide otoparkınızı kontrol edın ki dıyer cıflıklere musterılerı gıdebılsın hersene trafık sorunu oluyor
Hakan 8 ay önce
Helal olsun sizlere