banner2

banner1

banner22

Bayraktar’dan ‘Dünya Meteoroloji Günü’ mesajı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, meteorolojinin tarım sektörü için hayati öneme sahip olduğunu, bildirerek, “Çiftçilerimizi zirai meteorolojik gelişmeler hakkında bilgilendiriyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzaladığımız protokol kapsamında meteorolojik tahmin ve uyarıları, 5 milyona yakın üyemize ulaştırıyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM 22.03.2020, 10:34 Editör: Ebru Bulut
Bayraktar’dan ‘Dünya Meteoroloji Günü’ mesajı
banner48

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 23 Mart Dünya Meteoroloji günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarımın üstü açık bir fabrika olduğunu, meteoroloji biliminin takip ettiği sıcaklık, yağış, dolu, hortum gibi meteorolojik olayların öncelikle tarım sektörünü etkilediğini bildirdi. Meteoroloji bilimine duyulan ihtiyacın önemini her dönemde korumaya devam edeceğini belirten Bayraktar, “Verimliliği ve kaliteyi artırabilmek için gerekli tüm tedbirler alınıp en son teknoloji kullanılsa bile tarım, iklimdeki değişimlerden en fazla etkilenen sektördür” diye konuştu.

 “GEÇTİĞİMİZ YIL 76 İLİMİZDE ÇİFTÇİLERİMİZ AFETE MARUZ KALDI”

Hava olaylarının üreticiler için taşıdığı önem dikkate alındığında, Meteoroloji Günü’nün farkındalık oluşturulması bakımından önemli bir gün olduğunu ifade eden Bayraktar şöyle konuştu:

“Küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olarak çiftçimiz son yıllarda sürekli doğal afetlere maruz kalmaktadır. Son birkaç yıldır olduğu gibi, 2019’da da aşırı yağış, sel-su baskını, fırtına, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, hortum gibi hemen her afeti çiftçimiz yaşadı. 2019 yılında, 76 ilimizde doğal afetlere maruz kalan çiftçilerimiz üretimden vazgeçmemiş, tüm olumsuzluklara rağmen ülkemizin gıda güvencesini sağlamaya devam etmiştir.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Bartın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kastamonu, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak olmak üzere 76 ilimizde çiftçimiz afete maruz kaldı.

Artan bu afetler tarım ürünlerine oldukça fazla zarar vermekte, tarımsal faaliyeti sekteye uğratmaktadır. Afetlere karşı önceden önlem alınabilmesi için meteorolojik veri ve tahminlerin tarımda daha etkin kullanılması gerekmektedir.”

 “ÜRETİCİLER ZİRAİ METEOROLOJİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİLENDİRİLMELİ”

Doğal afetleri önlemenin mümkün olmadığını ancak meteorolojik bilgi ve tahminleri etkin kullanmak suretiyle zararların en aza indirilebileceğini belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Üreticilerimizin, zirai meteorolojik gelişmelerden haberdar olması ve meteorolojik olayların etkilerine karşı alınacak önlemler konusunda bilgilendirilmesi yaşanacak zararın en aza indirilmesi konusunda bir gerekliliktir. Üreticiler zirai meteoroloji hakkında daha fazla bilgilendirilmelidir. Bu düşünceden hareketle Tarım ve Orman Bakanlığı ile bir protokol imzaladık. İmzaladığımız protokol kapsamında, Meteoroloji Genel Müdürlüğü meteorolojik tahmin ve uyarıları Birliğimize iletiyor, biz de bu bilgileri Ziraat Odalarımız aracılığıyla, kısa mesajla, 5 milyona yakın üyemize ulaştırıyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile birlikte alanda eğitim çalışmalarına da başladık. Meteorolojik hadiselerin tarıma etkileri, meteorolojik uyarıların ne anlama geldiği, riskler karşısında alınacak önlemler konusunda çiftçilerimize eğitim veriyoruz. Bu eğitim çalışmaları ile doğal afet zararlarının en aza indirilmesini hedefliyoruz.”

23 MART DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜ’NÜ KUTLADI

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, afetlerin önlenmesinde ve zararların azaltılmasında isabetli tahminler ve zamanında yapılan uyarılarla yerinde ve zamanında erken tedbirlerin alınmasında önemli rol oynayan Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ve meteoroloji çalışanlarının 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nü kutladı.

Yorumlar (0)