banner2

banner1

banner22

Bayrak açıklama yaptı

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak her daireye otopark zorunluluğunun yılbaşına kadar ertelendiğini kararın bir iki güne Resmi gazete’de yayınlanacağını duyurdu.

GÜNDEM 30.05.2018, 14:19
Bayrak açıklama yaptı
banner48

Müteahhitler, mühendislik hizmeti verenler kısaca inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin ‘Her daireye otopark’ zorunluluğunun ileri bir tarihe ertelenmesi talebi Başbakan Binali Yıldırım ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye iletilmişti. İMKON Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak daha önce yaptığı açıklamada 1 Haziran’da yürürlüğe girecek yönetmeliğin ileri bir tarihe erteleneceğini duyurmuştu. Bayrak bugün yaptığı açıklamada bakanlık yetkilileri ile görüşüldüğünü ve otopark zorunluluğu getiren yönetmeliğin değiştirilerek bir iki güne Resmi Gazete’de yayınlanacağını söyledi.

Otopark zorunluluğu ile ilgili değerlendirmeler de bulunan Murat Bayrak “ Otopark yönetmeliği düzenli bir şehirleşme ve şehiriçi trafiğini en aza indireceği düşünülerek hazırlanmıştı. Ancak bazı maddeler sadece maliyeti artıracak yöndeydi. 120 Bin üyesi bulunan İMKON olarak konunun yeniden ele alınması için talepte bulunmuştuk. Talebimiz kabul gördü. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım yönetmeliğin ileri bir tarihe ertelenmesi için Çevre ve Şehircilik bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’yi aramıştı. Bugün yetkililerle görüşerek son durum hakkında bilgi aldık” dedi

Bakanlık yetkilileri ile İMKON’ın yaptığı görüşmenin detaylarını aktaran Murat Bayrak “Bakanlık yetkililerimiz yönetmeliğin bir iki gün içerisinde Resmi gazete’de yayınlanacağını söyledi. 1 Ocak 2019 tarihine kadar her daireye otopark zorunluluğu ertelenmiştir. Bu süreçte yönetmeliğin bazı maddeleri üzerinde yeniden görüşmeler yapılacak. Yönetmelik mevcut haliyle uygulanmak istenirse ciddi sorunlar yaşanır. Erteleme yerinde bir karardır. Sıkıntılı bir süreçten geçen sektör için yeni külfetler getirmek doğru değildi. Erteleme kararı hayırlı olsun” dedi.

Yorumlar (0)