banner2

banner1

banner22

Başkan Alişan esnafın durumunu değerlendirdi

Pandemi sürecinde ortalama 10 ay kapalı kalan esnaflar için asıl zorlukların şuandan itibaren başladığını söyleyen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Alişan, “Devletimiz de bize bu süreçte yardımcı oldu fakat her şey faizle oldu” dedi. Ayrıca Alişan konuşmasında herkesin aşı olması gerektiğini de vurguladı.

GÜNDEM 01.08.2021, 17:55 Editör: Onur Güden
banner48

1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların kaldırılması ve 9 günlük bayram tatilinin ardından koronavirüs vaka sayıları yükselişe geçti. Vaka sayılarındaki artış ise akıllara ‘kısıtlamalar geri mi geliyor?’ sorusunu getirdi. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Alişan, tam kapanmanın artık biraz daha zor olacağını belirterek “Biz bütün kurallara uyduk. Devletimiz de bize bu süreçte yardımcı oldu fakat her şey faizle oldu. Esnaflarımız için asıl zorluklar şimdi başlıyor” dedi. Ayrıca Başkan Alişan konuşmasında, “Aşı olmamız gerekir. Aşısı olmayanların toplu işyerlerine veya toplu mekanlara alınmasına karşıyız” ifadelerine yer verdi.

“BİZ KARARLARA KARŞI ÇIKMADIK”

Pandemi sürecinde Covid-19’un tüm dünyayı etkisi altına aldığını söyleyen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Hasan Alişan, “Covid-19, sağlık açısından son derece etkili ve önemliydi. Biz de bu salgının bir an önce defolup gitmesi için karar vericilerin aldığı kararları uygulamaya çalıştık. Bizim işimiz ve temasımız insanlarla, insanlara ürün satıyoruz, hizmet veriyoruz. İnsanların sağlıklı olmasını istiyoruz. Düşüncemizin temelinde bu var. Bu güne kadar hükümetimizin almış olduğu kararların hiçbirisine karşı çıkmadık. Fedakarlık yaptık, çok şey kaybetmemize rağmen karşı çıkmadık. Yeter ki, sağlıklı bir nesil olsun. Bu virüsü bazı kendini bilmez bilim adamı diye adlandırılan insanlar kuaför, berber, toplu taşıma gibi buna benzer meslekleri atfederek virüsün yayılmasını sağlıyor. Oysaki bize kapat dediler kapattık, aç dediler açtık” dedi.

“DEVLET BİZE YARDIM ETTİ FAKAT HER ŞEY FAİZLE YAPILDI”

İşyerlerinin ortalama olarak 10 ay kapalı kaldıklarını belirten Başkan Alişan, “Kimse ‘Ne yiyorsun? Ne içiyorsun?’ diye sormadı. Yanımızda istihdam ettirdiğimiz insanların maaşlarını biz vermeye çalıştık. Bize dediler ki; Devlet size yardım edecek. Evet, yardım etti sağ olsun. Bunu da asla inkar etmiyoruz. Hatta yerel yönetimler de yardım etti. Fakat her şey faiziyle yapıldı ve her şey 6 ay veya bir yıl ötelendi. Şimdi de 1 Temmuz itibariyle işyerlerimiz açıldı. Artık serbest ticaret başladı. Bizim bu güne kadar istediğimiz ticaret yapmamızdı. Borçların ötelenmesi gibi bir talebimiz olmadı. Şu an ki psikoloji ile müşteri potansiyelimiz yüzde 50 düştü. Fiyat arttırayım derseniz haksızlık ve adaletsizlik olur. Fırsatçılık olur diye itham ediliyoruz. Oysa bizim gelirlerimiz aynı fakat giderlerimiz arttı. Bununla birlikte borçlarımız çoğaldı. Bir ödeyemezken iki ödemek zorunda kalıyoruz. Asıl bugüne kadar verilen desteklerle ayakta kaldık. Zorluk şimdi başlıyor. Yılsonuna kadar normal süreç devam edecek diye umuyoruz. Bu süre içerisinde ayakta kalan kalacak kalamayan ise yok olup gidecek” ifadelerini kullandı.

“AŞI OLMAMIZ GEREKİYOR”

Kendilerinin bütün önlemleri aldığını ve kurallara uyduğunu ifade eden Başkan Alişan, “Birçok yerin önlem almaması hatta virüsle dalga geçmesi bizim gönlümüzü, kalbimizi incitti. Mesele de burada. Yoksa biz ‘neden kapatıldı?’ ya da ‘neden açıldı?’ demedik. Hatta biz, bize yardım edeceğinize bizim işyerlerimizi açın dedik. Açın demek sağlığı hiçe saymak anlamında değil. Sağlık her şeyden önemlidir. Tedbirleri ve önlemleri mutlaka alalım. Hatta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak biz diyoruz ki, aşıyı olalım, aşı olmamız gerekir. Aşısı olmayanların toplu işyerlerine veya toplu mekanlara alınmasına karşıyız” şeklinde konuştu.

“ÇEŞİTLİ SORULARLA MUHATABIZ”

9 günlük bayram tatilindeki vaka sayılarının artışı ile ilgili konuşan Başkan Alişan, “Vaka sayılarındaki artış nerede oluyor? Bu insanlar 9 günlük tatilde Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeydi. O bölgelerde vaka sayıları bizim burası gibi değil. Sanki tatilde oradan buraya geldiler de vaka sayıları arttı. Oysaki bu kadar artış orada yok. İnsanların beyninde farklı düşünceler var. Acaba sermaye istiyor diye yaz aylarında orada vakalar az mı gösteriliyor? Diye bana söylüyorlar. Ben esnafın temsilcisiyim, esnafların dediklerini aktarmak ve söylemek zorundayım. Tatil bölgelerinde vaka sayısı 1 yükseliyorsa burada 3 yükseliyor. İnsanlar orada tatilde virüsü kaptıysa virüs orada var demektir, burada niye yayılıyor? Çeşitli sorularla muhatabız. Evet, endişemiz var, şu zamanda kapanacak, tatil sona erdiği zaman kısıtlamalar devam edecek gibi. Tam kapanmanın bu saatten sonra biraz daha zor olacağını düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0)