banner2

banner1

banner22

Başkan açıklama yaptı

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak ve yaklaşık 70 avukat, Demokrasi Meydanı’nda ‘Çoklu Baroya Hayır’ eylemi yaptı. 850 kişilik Baro’dan eyleme 70 kişinin katılması ise dikkatlerden kaçmadı.

GÜNDEM 07.07.2020, 19:53 Editör: Aysima Kortak
banner48

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu’nda kabul edilen çoklu baro teklifi sonrasında Türkiye’deki 80 Baro, eş zamanlı olarak ‘Çoklu Baroya Hayır’ eylemi gerçekleştirdi. Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak ve beraberindeki 70 kişilik avukat kadrosu ise Demokrasi Meydanında 1 saatlik oturma eylemi yaptı. Toplam 850 avukatın kayıtlı olduğu Baro tarafından gerçekleştirilen eyleme katılımın az olması dikkatlerden kaçmazken eylem öncesi ve sırasında polis bölgede geniş çaplı önlem aldı.

ABDURRAHİM BURAK AÇIKLAMA YAPTI

Oturma eylemi öncesi konuşan Baro Başkanı Abdurrahim Burak, “En son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim. Savunma tarih boyunca susmadı, susmayacak. Çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır diyoruz. Biz, Sakarya Barosu olarak şunu bir kez daha söyleyelim, eğer bir avukat tek bir hakkından vazgeçerse, vatandaş tüm haklarından vazgeçer. Türkiye’de 80 baro mevcut, biz 80 baro başkanı olarak Sakarya ve Ankara’daki eylemlerimizi sadece kendimiz için değil, hatta sadece mevcut sayısı 147 bine çıkan avukatlarımız için de değil, 82 milyon vatandaşımızın hakkı için de yaptık; savunma hakkı için, adaletin temini için, hukukun üstünlüğüne zarar gelmesin diye yaptık. Çoklu Baro düzenlemesi sadece avukatları ilgilendiren bir mesele değildir, yargının tamamını ve dolayısı ile vatandaşları da ilgilendiren bir meseledir ve bu düzenleme yargının iddia, savunma ve karardan oluşan 3 ayağını da kıracak ve topyekûn yargıya çok büyük zarar verecek bir düzenlemedir” dedi.

“BAROLAR KARŞI”

Avukatların ve tüm Baroların buna karşı olduğunu belirten Burak, “Yargıda savunmanın gücü ne kadar artarsa, yargı içinde adaletin varlığından o oranda bahsedebiliriz. Ancak çoklu baro, baroların siyasileşmesine neden olacak, baroların bağımsızlığını ortadan kaldıracak, barolar arası haksız bir rekabete neden olacak ve daha birçok olumsuzluğu da beraberinde getirecektir. Biz avukatlar bu düzenleme ile hukuksuzluklar karşısında bir bütün olarak ses çıkaramayacak hale geleceğiz, biz ses çıkaramaz hale gelir isek, vatandaş nefes alamaz hale gelir. Barolar, hukuk devletinin ve adil yargının olmazsa olmazı olan ‘savunma hakkının tek temsilcisidir. Savunma hakkını bölmek, savunmayı zayıflatmak, savunmayı yok etmek, hukuk devletini yok etmek demektir. Sözümü başlangıç cümlelerimle bitiriyorum. Savunma susmadı, susmayacak ve çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır” ifadelerini kulllandı.

Yorumlar (0)