banner2

banner1

banner22

“Başkaları zarar görmesin”

Serdivan İlçesinde 3 Aralık 2019’da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Medeni Tazegül (58)’ün kızı Damla Tazegül Üstün, tutuksuz yargılanan sürücünün başkalarına zarar vermesinden korktuklarını belirterek, “Türk halkına da, adalete de güveniyorum” dedi.

GÜNDEM 02.02.2021, 09:36 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Serdivan ilçesinde, 3 Aralık 2019'da meydana gelen trafik kazasında kaldırımda yürüyen Medeni Tazegül (58), S.C.'nin hakimiyetini kaybettiği otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. S.C., "Ben cinliyim. Size zarar veririm. Bana dokunmayın" diyerek kaçmaya çalışırken, genç kız psikolojik rahatsızlığı nedeniyle tedavi görürken, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Medeni Tazegül'ün kızı Damla Tazegül Üstün, üniversite öğrencisi S.C.'nin hayatına devam ettiğini belirterek, "Şizofren raporu aldı ve hiçbir şekilde içeriye girmedi. Normal bir şekilde hayatına devam ediyor. Benim babam toprağın altındayken o babasının yanında" dedi

“BAŞKALARI ZARAR GÖRMESİN”
Kaza sonrasında bir süre tedavi gören ve tutuksuz yargılanmaya başlayan sürücü S.Ç.’nin sosyal hayatına devam ettiğini ve okul hayatına da geri döndüğünü belirten Damla Tazegül Üstün, babasının ölümüne neden olan ve Akut Psikotik Bozukluk teşhisi nedeniyle tutuksuz yargılanan sürücünün başkalarına da zarar vermesinden korktuklarını belirterek, “Babam uzun yol şoförü ve o gece de yola çıkacağı için anneme ‘sen zahmet etme’ diyerek alışveriş yapmaya gidiyor. Saat 14.00’de evden çıkıyor ve 14.15’de olay yaşanıyor. Yayaların seyir halinde olduğu kaldırımda yürürken canice babamı ezerek ve olay yerinden kaçarak, ayrıca kaza yaptığını bilmesine rağmen inkar ettikleri bir süreç yaşıyoruz. O sokakta yapılmaması gereken hız yapılarak, 120 kilometre hız ile babamı canice eziyor ve kaçarken de başka bir araca çarpıyor. O araçta bulunan insanları yaralayıp sonrasında ise annesinin el frenini çekmesi ile arabayı durduruyor. Olay yerinden ise başını açarak kaçmaya çalışıyor. Olay yerindeki vatandaşların yakaladığı zaman da ‘Ben cinliyim. Size zarar veririm. Bana dokunmayın. Hepinizi öldüreceğim. Hepinizin sonu gelecek’ şeklinde tehditler savuruyor fakat insanlar onu yine de yakalıyorlar. Annesi de ‘Sen ne yaptın’ diye bağırarak ‘Çarptığımız yaya yaşıyor mu, bir şey oldu mu’ diye etrafına sorarken, şuan ki mahkemede de babamdan hiçbir şekilde söz etmiyorlar. Babama çarptıklarını kabul etmiyorlar” dedi.

“BENİM BABAM TOPRAĞIN ALTINDAYKEN O BABASININ YANINDA”
Kazanın üzerinden tam olarak 1 yıl 2 ay geçtiğini söyleyen Damla Tazegül Üstün, “Benim babam öleli 1 yıl 2 ay oldu. Biz bu insanlarla karşı karşıya gelmedik. Bizden özür de dilemediler, helallik de istemediler ya da bizim evimize taziyeye de gelmediler. Sadece kızlarını kaçırarak, deli raporu alıp bu suçtan yırtmaya çalışıyorlar. Biz de bunun için mücadelemizi veriyoruz ve hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Ne olursa olsun, kaç mahkeme devam ederse etsin ben sonuna kadar babamın kanının arkasındayım. Beni asla kimse durduramayacak. Hele ki camide müezzin olan, Allah’ın evinde insanlara dini yaymaya çalışan bir adamın kızı bunu yapıp hala bir şeylerin arkasında çalıştıklarını gördükçe de babamı geçtim, ben insan olarak davamdan vazgeçmeyeceğim. Çünkü ben yandım kimse yanmasın. Bu kız hayatına devam ediyor. Eskişehir’de yattı, oradan şizofren raporu aldı ve hiçbir şekilde içeriye girmedi. Gitti okul kaydını yaptırdı. Sakarya Üniversitesi’nde Mimarlık öğrencisi ve okuluna devam ediyor. Normal bir şekilde hayatına devam ediyor, arkadaşlarıyla buluşmaya devam ediyor. Her şeyi geçtim, benim babam toprağın altındayken o babasının yanında” ifadelerini kullandı.

“BABAMIN MEZARINA GİDİP ‘BUGÜN DE OLMADI’ DERKEN KENDİMDEN UTANIYORUM”
Devam eden mahkemelerde hiçbir şekilde sonuç alınamadığını ifade eden Üstün, “Aile kızlarının hasta olduğunu sadece mahkeme gününde kabul ediyor. Mahkeme günü ‘bizim kızımız şizofren’ diyor ama kızları bütün sosyal hayatına devam ediyor. 1 ölü, 1 yaralı olan kazanın sonucunda hala ailesiyle yaşayabiliyor. Aradan 3 ay, 5 ay geçiyor. Bu mahkeme olacak, bu mahkeme olacak artık tamam diyoruz. Bu mahkemede de cezasını alacak diyoruz fakat her mahkemeden elimiz boş döndük. Ben babamın mezarına gittiğim zaman ‘baba bugün de olmadı’ derken kendimden utanıyorum. Ben Türkiye’nin adaletine de Türk halkına da güveniyorum. Hiç kimse sessiz kalmayacaktır. Bu davanın da dosyanın da böyle kapanmasına kimse razı gelmeyecektir. Çünkü hiçbir suç cezasız kalmamalıdır” şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)