banner2

banner1

banner22

Başarı dilediler

Sakarya İHH Yönetim Kurulu Üyeleri Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Fatih Savaşan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette Sakarya Üniversitesi ve İHH 2018 Kurban çalışmaları konuşuldu.

GÜNDEM 28.07.2018, 10:21
Başarı dilediler
banner48

Kurban çalışmaları hakkında bilgi veren Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın; Yine yola çıkıyoruz. Yine mazlumların yanında olacak, kurbanları ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız dedi.

Aydın;  İHH’nın geçmiş yıllarda çalışma yaptığı ülkeler, Kurban faaliyetleri için oluşturulan komisyon tarafından incelemeye alınıyor. Yıl içerisinde oluşan yeni kriz bölgeleri de değerlendirilerek bir yol haritası hazırlanıyor. Belirlenen ülkelerde görev yapacak ekipler genellikle 3-4 kişiden oluşuyor. Ekiplerde vakıf çalışanları, çeşitli meslek gruplarından gönüllüler, ev hanımları ve öğrencilerin yanı sıra bölge durumunu kamuoyuyla paylaşmak için gazeteci ve yazarlar da yer alıyor.

Yardım çalışmalarını yerel kuruluşlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Partner kuruluşlarımız Kurban öncesinde bilgilendirilerek gerekli hazırlıklar başlatılıyor. Ülkeler hakkındaki raporlar ve kritik bilgiler yolculuklar öncesi vakıf merkezinde yapılan toplantılar ile görev yapacak ekiplere aktarılıyor. Çalışma bölgelerindeki görev süresi boyunca yürütülen faaliyetler bizzat İHH ekipleri tarafından yönetiliyor.

Gidilen ülkelerdeki çalışmalarını tamamlayan ve Türkiye’ye dönen İHH ekipleriyle yapılan toplantılarda, bölgede yaşanan deneyimler, gözlemler ve problemler aktarılıyor; ihtiyaçlar bildiriliyor. Raporlanan bu bilgiler İHH’nın ülke masalarınca değerlendirilip projelendiriliyor şeklinde konuştu.

Aydın ayrıca, İHH’nın çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dağıtım programında ilk sırada mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar, medreseler ve hastaneler gelmektedir.

Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır. Kurbanlarını bağışlayan hayır sahipleri, kurbanlarının kesildiği bilgisini İHH İnsani Yardım Vakfı’nca cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlar vasıtasıyla öğrenebilmektedirler. Bölgelerde kurban kesimleri tamamlandıktan sonra buralardaki ekipler tarafından İHH vakıf merkezine kurban kesim işlemlerinin tamamlandığı yönünde bilgi ulaştırılmaktadır. Bu bilgilendirmenin ardından kurbanını kestiren kişilere kurbanlarının kesildiğine dair kısa cep mesajları gönderilmektedir dedi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Fatih Savaşan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek İHH’nın çalışmalarını yakından takip ettiğini ve takdir ettiğini dile getirdi. Karşılıklı iyi dilek ve temenniler ile ziyaret sona erdi.

Sakarya İHH Yönetim Kurulu üyeleri rektör ziyareti ardından Rektör Yardımcısı Prof Dr Temel Gürdal ve Genel Sekreter Yaşar Kahraman’ı da ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.

Yorumlar (0)